İnsanlık için tehlikeye işaret eden keşif: Plastik kayalar bulundu

İnsanlık için tehlikeye işaret eden keşif: Plastik kayalar bulundu
Plastik kullanımı günümüzde giderek artış gösterirken, bilim insanları insan etkisinin çok az olduğu bir uzak adada dehşete düşüren keşifte bulundu. İnsan etkisinin çok az olduğu adada, plastik kayalar tespit edildi.

Erimiş plastiğin, Brezilya'nın ücra bir adasındaki kayaların içine kadar işlemiş durumda olduğu keşfedildi. Trinidade Adası uzun zamandır bilim insanları için ilgi çekici bir yer. Ancak, plastik balık ağlarının eriyerek kayalara karıştığı plastik kayaların keşfi, birçok bilim insanının insanlığın Dünya'nın jeolojik döngüleri üzerindeki etkisinin ne kadar kapsamlı olduğunu sorgulamasına neden oluyor.

Trinidade Adası, Brezilya'da uzak bir ada olabilir, ancak unutulmuş bir yer değil. Bu ada yeşil kaplumbağalar için en önemli koruma noktalarından biri ve her yıl binlerce canlı yumurtalarını bırakmak için adaya geliyor. Bu nedenle, bu adanın tek sakinleri, bir üsse sahip olan ve kaplumbağaların korunmasına yardımcı olan Brezilya donanması. İnsan müdahalesinin olmaması nedeniyle plastik içeren kayaların keşfi endişe verici.

Parana Federal Üniversitesi'nde jeolog olan Fernanda Avelar Santos Reuters'e yaptığı açıklamada, plastik erimiş kayaların keşfedildiği yerin "Brezilya'da kalıcı olarak korunan bir alan" olduğunu söylüyor. Ayrıca bu plastik, çoğunlukla Trinidade'nin sahillerinde bulunan yaygın bir enkaz türü olan balık ağlarından kaynaklanıyor. Ancak sıcaklık yükseldiğinde, ağlar kayaların içinde eriyerek garip plastik kayalar oluşmasına neden olmuş gibi görünüyor.

ekran-alintisi-s1hn.jpg

Santos'un Reuters'e verdiği bilgiye göre bu keşif, bilim insanlarının insanlığın Dünya üzerindeki mirasının ne kadar geniş bir alana yayıldığını ve bu mirasın yeşil kaplumbağalar gibi önemli hayvanların korunması gibi jeolojik durumları nasıl etkilediğini incelemelerini sağladı. İnsanlık okyanuslara çöp atmaya devam ettikçe, okyanuslardaki çeşitli hayvanların yaşamlarını yüksek risk altına sokuyor. Bu plastik kayalar, işlerin nasıl yanlış gittiğinin bir başka örneği.

Eğer gerçekten bir fark yaratmak ve Dünya'nın jeolojik kayıtlarını korumak istiyorsak, dünyamıza daha iyi davranmaya başlamalıyız. Bu, sadece ne kadar sera gazı saldığımızdan ve Dünya'nın süregelen iklim değişikliği krizini nasıl etkilediğimizi kontrol etmekten daha büyük bir mesele. Bu plastik kayalar büyük bir uyarı işareti; gidişatımızın Dünya'nın jeolojik kayıtlarını yıllarca olumsuz etkilemeye devam edeceğine dair bir uyarı...

Son Haberler