ISRO, 26 Kasım'da 9 uydu fırlatacak: Bilmeniz gereken 5 şey

ISRO, 26 Kasım'da 9 uydu fırlatacak: Bilmeniz gereken 5 şey
ISRO PSLV-C54 lansmanının 26 Kasım Cumartesi günü saat 11.56'da yapılması planlanıyor

Bengaluru: Hindistan Uzay Araştırma Kuruluşu (ISRO), 26 Kasım'da Sriharikota uzay limanından Oceansat-3 ve biri Bhutan'dan olmak üzere sekiz nano uydu ile PSLV-C54/ EOS-06 görevini başlatacak. "EOS-06 (Oceansat- 3) artı sekiz nano uydu (Pixxel'den BhutanSat, "Anand", Dhruva Space'ten Thybolt iki numara ve Spaceflight ABD'den Astrocast - dört numara)," dedi üst düzey bir ISRO yetkilisi Pazar günü PTI'ye.

1) Lansman 26 Kasım Cumartesi günü saat 11.56'da planlanmıştır.

2) ISRO'nun PSLV-C54'ü, EOS-06 (Yeryüzü Gözlem Uydusu - 06) ve Sekiz Nano uyduyu iki farklı SSPO'ya fırlatacak.

3) Birincil uydu (EOS-06) Orbit-1'de ayrılacaktır. Akabinde, PSLV-C54 Aracının Sevk Bölmesi Halkasında tanıtılan iki adet Yörünge Değiştirme İticisi (OCT) kullanılarak Yörünge değişikliği planlanır.

4) Yolcu Yükleri (PPL'ler) Orbit-2'de ayrıştırılacaktır.

5) Bu, Polar Uydu Fırlatma Aracı'nın (PSLV) 56. uçuşu ve 6 PSOM-XL'li PSLV-XL versiyonunun 24. Uçuşudur. PSLV-C54 lansmanı, First Launch Pad (FLP), SDSC, SHAR'dan planlanmıştır.

Diğer yandan ISRO RH200'ün çok yönlü sondaj roketi, Thiruvananthapuram'daki Thumba kıyılarından art arda 200. başarılı fırlatışını kaydetti.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) bunu "tarihi bir an" olarak nitelendirdi. Diğerlerinin yanı sıra eski Başkan Ram Nath Kovind ve ISRO başkanı S Somanath tanık oldu.

RH200'ün başarılı uçuşu, Thumba Ekvator Roket Fırlatma İstasyonu'ndan (TERLS) havalandı.

ISRO'dan yapılan açıklamada, "Hint sondaj roketleri, bilim camiası için meteoroloji, astronomi ve uzay fiziğinin benzer dallarında deneyler yapmak için ayrıcalıklı araçlar olarak kullanılıyor" denildi.

-Ajans girdileri ile

Son Haberler