İşte grip aşılarının kalp yetmezliği olan kişileri ölümden nasıl koruduğu. Araştırmaya buradan bakın

İşte grip aşılarının kalp yetmezliği olan kişileri ölümden nasıl koruduğu. Araştırmaya buradan bakın
The Lancet Global Health'te yayınlanan çalışma, grip aşılarının kalp yetmezliği olan kişilerde hem pnömoniyi hem de kardiyovasküler komplikasyonları büyük ölçüde azalttığını buldu.

McMaster Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen uluslararası bir araştırma, grip aşılarının hem gribi önleyebildiğini hem de kardiyovasküler hastalığı olan kişilerin hayatını kurtarabilen kardiyak sonuçları azaltabildiğini ortaya koydu.

The Lancet Global Health'te yayınlanan çalışma, grip aşılarının kalp yetmezliği olan kişilerde hem pnömoniyi hem de kardiyovasküler komplikasyonları büyük ölçüde azalttığını buldu.

Çalışmanın baş araştırmacısı Mark Loeb, "Kalp yetmezliğiniz varsa, grip aşısı olmanız gerekir çünkü hayatınızı kurtarabilir - bu çalışmada bulduğumuz şey bu" dedi.

Loeb, bir McMaster patoloji ve moleküler tıp profesörü ve Hamilton bulaşıcı hastalık doktoru ve mikrobiyologdur.

"Grip aşısının insanları kardiyovasküler ölümden kurtarabileceği yeterince takdir edilmiyor" diye ekledi.

Çalışma, tüm yıl boyunca grip aşısının kalp yetmezliği olan hastalarda pnömoniyi yüzde 40 ve hastaneye yatışı yüzde 15 azalttığını gösterdi. Sonbahar ve kış aylarındaki grip mevsiminde, grip aşısı bu hastalardaki ölümleri yüzde 20 oranında azalttı.

Grip mevsiminde toplanan veriler, aşının kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler komplikasyonlara karşı korunmaya yardımcı olduğunu da gösterdi.

McMaster ile McMaster Nüfus Sağlığı Araştırma Enstitüsü ve Hamilton Sağlık Bilimleri arasındaki bu işbirlikçi klinik araştırma, araştırmacıların Afrika, Asya ve Orta Doğu'da çok az kişinin düzenli grip aşısı olduğu 10 ülkede kalp yetmezliği olan 5.000'den fazla hastayı izlemesini sağladı. Haziran 2015 ile Kasım 2021 arasında her yıl grip aşısı veya plasebo aldılar.

Grip uzun zamandır yaşamı tehdit eden kardiyovasküler olay riskinin artmasıyla ilişkilendirilirken, Loeb kalp yetmezliği olan kişilerin zaten kötü sağlık sonuçlarına karşı savunmasız olduğunu söyledi. Durumu olan hastaların beş yıl içinde yüzde 50 ölme şansı varken, yüzde 20'si her yıl kardiyovasküler komplikasyonlar nedeniyle hastaneye kaldırılıyor.

"Önemli olarak, kardiyovasküler hastalıkların yüzde 80'inin görüldüğü ve grip aşılama oranlarının düşük olduğu düşük ve orta gelirli ülkelere baktık."

PHRI'nin yönetici direktörü ve çalışmanın yazarı Salim Yusuf şunları söyledi: "Grip aşısı, ne kadar basit, ucuz ve güvenli olduğu göz önüne alındığında, kalp yetmezliği olan kişilerde standart uygulamanın bir parçası olmalıdır. Hastaneye yatışların önlenmesi, onu çok uygun maliyetli hale getiriyor ve bu da önemli bir halk sağlığı ve klinik etkiye sahip olabilir."

(ANI'den gelen girdilerle)

Son Haberler