Kötü uyku döngüsü Tip 2 diyabete yakalanma riskini artırabilir

Kötü uyku döngüsü Tip 2 diyabete yakalanma riskini artırabilir
Araştırmacılar, uyku sorunu yaşadığını bildiren kişilerin ortalama olarak kötü kardiyometabolik sağlık göstergelerine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu

Noel sezonu yaklaşırken, Güney Avustralya Üniversitesi araştırmacıları insanlara iyi bir gece uykusuna öncelik vermeleri gerektiğini hatırlatıyor çünkü yeni bir araştırma, sorunlu uykunun tip 2 diyabet için risk faktörleriyle ilişkili olabileceğini gösteriyor.

Türünün ilk örneği olan bu çalışmada araştırmacılar, uyku sorunu yaşadığını bildiren kişilerin tip 2 diyabete katkıda bulunabilecek kötü kardiyometabolik sağlık göstergelerine (enflamatuar belirteçler, kolesterol ve vücut ağırlığı) sahip olma olasılığının ortalama olarak daha yüksek olduğunu tespit etti.

Avustralya'da yaklaşık bir milyon yetişkin tip 2 diyabet hastasıdır. Küresel olarak, tip 2 diyabet 422 milyondan fazla insanı etkilemektedir.

UniSA araştırmacısı Dr. Lisa Matricciani, uykunun farklı yönlerinin diyabet için risk faktörleriyle ilişkili olduğunu söylüyor.

"Herkes uykunun önemli olduğunu bilir. Ancak uyku hakkında düşündüğümüzde, uyku deneyimimize bir bütün olarak bakmamız gerekirken, esas olarak kaç saat uyuduğumuza odaklanıyoruz," diyor Dr. Matricciani.

"Ne kadar sağlıklı uyuduğumuz, ne zaman yatıp kalktığımız ve uyku alışkanlıklarımızın ne kadar düzenli olduğu, uyku süresi kadar önemli olabilir."

"Bu çalışmada, uykunun farklı yönleri ile diyabet için risk faktörleri arasındaki ilişkiyi inceledik ve uykusu sorunlu olanlar ile tip 2 diyabet riski taşıyanlar arasında bir bağlantı bulduk."

Çalışma, medyan yaşı 44,8 olan 1000'den fazla Avustralyalı yetişkini değerlendirmiştir. Araştırmacılar bir dizi uyku özelliğini inceledi: uyku sorunu, süre, zamanlama, verimlilik ve günlük uyku uzunluğu değişkenliği.

Dr. Matricciani, "Uyku sorunu yaşadığını bildiren kişilerde vücut kitle endeksinin yanı sıra kolesterol ve enflamasyon belirteçlerinin daha yüksek olma olasılığı da daha yüksekti" diyor.

Dr. Matricciani sözlerine şöyle devam etti: "İş başa düştüğünde, sağlığımızı korumaya yardımcı olmak için uykumuza öncelik vermemiz gerektiğini biliyoruz. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bu çalışmanın da gösterdiği gibi, uykuyu sadece bir yönüyle değil, bir bütün olarak düşünmek önemlidir."

Son Haberler