Musk, Neuralink'in altı ay içinde insan testine hazır olması gerektiğini söyledi

Musk, Neuralink'in altı ay içinde insan testine hazır olması gerektiğini söyledi
Nörobilim başlangıcı ayrıca beyin implantlı maymunda 'telepatik yazmayı' ve canlı yayınlanan güncellemedeki diğer yetenekleri sergiliyor

Elon Musk, neuralink'in altı ay içinde insan testine hazır olması gerektiğini söyledi

DANIELA HERNANDEZ TARAFINDAN | GÜNCELLEME 01 ARA 2022 00:48 EST

Nörobilim başlangıcı ayrıca beyin implantlı maymunda "telepatik tipleme" ve canlı yayınlanan güncellemedeki diğer yetenekleri sergiliyor

Elon Musk'ın girişimi Neuralink Corp., şirketin beyin implantı teknolojisinde kaydettiği ilerleme hakkında canlı yayınlanan bir güncelleme sırasında Çarşamba günü yaptığı açıklamada, teknolojisini altı ay içinde insanlar üzerinde test etmeye hazır olması gerektiğini söyledi.

Bay Musk, Neuralink'in evrak işlerinin çoğunu nöral implantlar da dahil olmak üzere tıbbi cihazları denetleyen ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne sunduğunu söyledi. 2019'da, şirketin insan testi için FDA'nın onayını almayı planladığını ve bunun 2020'de başlayabileceğini tahmin ettiğini söyledi.

Musk, etkinlik sırasında bir tweet'te "Artık Neuralink cihazının insanlar için hazır olduğundan eminiz, bu nedenle zamanlama, FDA onay sürecinde çalışmanın bir işlevidir," dedi.

Bir soru-cevap oturumu sırasında şirket, FDA'nın cihazın aşırı ısınması ve ayrıca implanttan beyne sızan ve her ikisi de hasara neden olabilecek zehirli kimyasallarla ilgili endişelerini gidermek için çalıştığını söyledi.

Bay Musk, implantların kompakt olduğunu ve şimdi bir tane almakta kendini rahat hissedeceğini söyledi. Sonunda gelecekteki bir gösteri için bir implanta sahip olma olasılığıyla dalga geçti.

"Şu anda implante edilmiş bir Neuralink cihazım olabilir ve varsayımsal olarak bunu bile bilemezsiniz" dedi.

Şirket, beyin aktivitesinin şifresini çözerek görüşü geri kazanmaya yardımcı olmak ve ciddi engelli kişilerin hareket etmesini ve iletişim kurmasını sağlamak istiyor. Sonunda Neuralink, şirketin Çarşamba etkinliğinde de sergilediği cerrahi robotları tarafından hastaların beyinlerine implante edilen bir cihaz alabilecekleri klinikler açmak istiyor. Robot cerrah, Neuralink'in küçük tescilli elektrotlarını veya beyin sinyali kayıt tellerini beyne bağlar.

Bay Musk, Neuralink beyin implantı olan bir maymundan "telepatik yazma" videosunu gösterdi. Hayvan bir klavyeye yazmıyordu ama imleci harflerin resimlerine götürebiliyordu.

"İmleci zihniyle hareket ettiriyor," dedi. "Aslında heceleyemiyor. Bu şeyi abartmak istemiyorum."

Neuralink, implant teknolojisini insan olmayan primatlar üzerinde birkaç yıldır test ediyor. Buna, şirketin iki Neuralink cihazı implante edilen bir maymunun, cihaz beyin aktivitesini komutlara çevirirken Pong adlı bir video oyunu oynayabildiğini gösteren bir video yayınladığı Nisan 2021 de dahil. makine öğrenimi yazılımının yardımıyla.

Nöroteknoloji uzmanları, implante edilebilir bir cihazın uzun vadede güvenli ve etkili olduğunu kanıtlayan klinik testlerin, Neuralink'inki gibi bir beyin-bilgisayar arayüzünün hastalara geniş çapta sunulmasından önce gerekli olacağını söyledi.

Beyin-bilgisayar arayüzü mühendislerinden oluşan özel bir ekibe sahip bir geliştirme ajansı olan AE Studio'nun baş nörobilimcisi Sumner Norman, "Bu büyük bir zorluk" dedi.

Geçen yıl Neuralink, cihazla ilişkili şüpheli enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birkaç maymununa ötenazi yapılması gerektikten sonra güvenlik endişeleriyle karşı karşıya kaldı. Hayvanlar üzerinde preklinik testler yapmak farmasötik ve tıbbi cihaz geliştirmede standart bir uygulamadır.

Çarşamba günü Bay Musk, "Hayvanlara cihaz yerleştirme konusunda düşüncesiz değiliz" dedi.

Diğer araştırmacılar, maymunların bilgisayar ekranında sözcükler üretmesini sağlamak için bir beyin-bilgisayar arayüzü kullanmayı başardılar.

Geçen yıl, California Üniversitesi, San Francisco, araştırmacılar, bir hastanın beyin sinyallerini ekrandaki kelimelere çevirmek için deneysel bir beyin implantı kullandılar. Şirketin CEO'su Tom Oxley'e göre, beyin dokusuyla etkileşime girmek yerine beynin kan damarlarına bağlanan bir beyin implantı geliştiren bir nöroteknoloji şirketi olan Synchron Inc., beş hastanın yazı yazmasına izin verdi.

Film benzeri bir sensör üzerinde çalışan Precision Neuroscience Corp.'un CEO'su Michael Mager'e göre, yapay zekadaki ilerlemeler, elektroniğin minyatürleştirilmesi ve yeni cerrahi teknikler, beyin-bilgisayar arayüzlerinde bir yatırım ve geliştirme telaşını ateşledi. Beynin üstüne oturur ve kafatasındaki küçük bir yarıktan sokulur.

Neuralink de dahil olmak üzere birçok şirket görüşü geri kazanmanın peşinden gidiyor.

Neuralink'in eski başkanı Max Hodak tarafından kurulan Science Corp., görüşü geri kazanmaya yardımcı olmak için gen terapisi, ince bir retinal implant ve akıllı gözlüklerin bir kombinasyonunu kullanmayı amaçlıyor. Şirketin kurucu ortağı ve başkanı Florian Solzbacher'e göre, Blackrock Neurotech geçtiğimiz günlerde aynı amaç için Neuralace adlı ultra ince, esnek bir implant geliştirdiğini duyurdu.

Dr. Solzbacher, teknolojinin genellikle kanal adı verilen elektrotları alıp görsel sisteme binlerce elektrik darbesi göndererek nesneleri görme algısı yaratacağını söyledi.

Solzbacher, "Bunun için binlerce kanala ihtiyacınız var ve ne kadar çok olursa o kadar iyi" dedi.

Şimdiye kadar araştırmacılar, kenarların ve diğer basit şekillerin algısını yeniden yaratabildiler - temelde bir elektronik bastonun eşdeğeri, diye ekledi Dr. Solzbacher, ancak hiçbiri tam görüş olarak yorumlayacağımız şeye yaklaşamadı. Cihazın 2024 yılında araştırmacıların kullanımına sunulmasını umduğunu söyledi.

Nöroteknoloji şirketi Paradromics Inc.'in CEO'su Matt Angle, "Zorluk, hem yüksek kanal sayısı olan hem de vücutta uzun süre dayanabilen bir şey inşa etmektir" dedi.

Bugüne kadarki çoğu nöral implant, beynin ürettiği sinyalleri alan ve bunları bilgisayar gibi harici bir cihazın daha sonra "yazmak" veya video oyunları oynamak için kullanabileceği komutlara çeviren tek yönlü bilgi otoyolları olmuştur.

Ancak geliştiriciler, yeni nesil cihazların, örneğin duyularımızı geri kazanmak ve hareket etmemize yardımcı olmak için bilgileri beyne girip çıkarabileceğini umuyor. Bay Musk, Çarşamba günü bu "okuma ve yazma" yeteneğine birkaç kez atıfta bulundu.

Precision Neuroscience, hem beyinden kayıt yapabilen hem de beyine sinyaller gönderebilen bir cihaz üzerinde çalışıyor. Ocak ayında şirket, implantının beynin görme ve dokunma algısıyla ilgili alanlarını kaydedebileceğini ve uyarabileceğini söyledi.

Sunum sırasında Neuralink, cihazını iki maymunun görsel korteksine yerleştirdiğini ve bunu beyin aktivitesini kaydetmek ve küçük ışık noktalarını görme algısı yaratmak için kullandığını söyledi.

AE Studio'dan Dr. Norman, nöral implantların "dokunma veya görme algısı yaratma - bu büyük bir kazanç olurdu" yeteneği dedi.

Bu yeni nesil cihazlar, beyin implantlarıyla ilgili bazı etik kaygıları artırıyor. Bazıları onları insan mahremiyetinin son sınırı olarak adlandırdı.

Duke Üniversitesi nöroetikçisi Nita Farahany, "İnsanlar benlik algılarını en çok beyinleriyle özdeşleştirirler" dedi. "Beyne yazmak, seçimlerimizi ve tercihlerimizi manipüle etmek ve geçersiz kılmak için büyük bir tehlikeye sahiptir."

Son Haberler