NASA uzman ekibi UFO'ların gizemi çözmek için gerekli olan şeyi açıkladı

NASA uzman ekibi UFO'ların gizemi çözmek için gerekli olan şeyi açıkladı
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) halk arasında UFO olarak bilinen "tanımlanamayan hava olaylarını (UAP)" inceleyen panelinin halka açık ilk toplantısı Çarşamba günü başladı. Geçen yıl kurulan panel, tanımlanamayan anormal fenomenlerle ilgili verileri inceliyor.

Çok cüzi bir fona sahip olan panel, sınıflandırılmamış UFO gözlemlerini ve sivil hükümet ve ticari sektörlerden toplanan diğer verileri incelemek üzere geçtiğimiz Haziran ayında kuruldu.

NASA tarafından seçilen 16 kişilik uzman ekipte eski astronot Scott Kelly'nin yanı sıra astronomi, oşinografi ve hatta gazetecilik gibi çok çeşitli alanlardan 15 kişi yer alıyor.

Panel başkanı David Spergel, grubun konuyla ilgili hangi sınıflandırılmamış bilgilerin mevcut olduğuna ve gökyüzünde neler olup bittiğini anlamak için daha ne kadarına ihtiyaç duyulduğuna baktığını söyledi. David Spergel astrofizikçidir ve Simons Vakfı'nı yönetmektedir.

Spergel, bugünkü halka açık oturumun odak noktasının, panelin Temmuz ayı sonunda yayınlanması planlanan bir rapor yayınlamasından önce "son müzakereleri" yapmak olduğunu söyledi.

Spergel, tanımlanamayan bu fenomenlerin anlaşılmasının önündeki en büyük engelin veri eksikliği olduğunu vurguladı.

NASA'da görevli bilim adamı Daniel Evans, tanımlanamayan hava olaylarına yönelik kamuoyu ilgisinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olması nedeniyle, konuya hak ettiği "titiz bilimsel incelemeyi" yapmanın bizim sorumluluğumuz olduğunu söyledi.

"Evans sözlerini şöyle sürdürdü: "Her şeyden önce bu konu, etrafımızdaki dünyaya ilişkin kavrayışımızı genişletmemiz için bize bir fırsat sunuyor. "Bu çalışma bizim DNA'mızda var."

Evans ayrıca çalışmanın her şeyden önce havada ne olduğuna dair daha geniş bir anlayış kazanmak ve gökyüzünü daha güvenli hale getirmekle ilgili olduğunu söyledi.

NASA Bilim Misyonu Direktörlüğü yönetici yardımcısı Nicki Fox, UAP uzman ekibinin "ileriye dönük olarak UAP'lerin doğasını değerlendirmek ve kategorize etmek için bilim araçlarının nasıl kullanılacağına dair bir yol haritası oluşturmak üzere" görevlendirildiğini söyledi. Bu yol haritası elbette federal hükümetin gelecekteki UAP'lerin doğasını açıklamak için kullanılabilir veriler elde etmesine yardımcı olacaktır."

Ancak Fox, yüksek kaliteli verilere ulaşmanın zor olduğunu çünkü veri yakalamak için kullanılan sensör platformlarının genellikle sınıflandırıldığını belirtti.

Fox, "Eğer bir savaş uçağı Özgürlük Heykeli'nin fotoğrafını çekerse, o zaman bu görüntü resimdeki konu nedeniyle değil, uçaktaki sensörler nedeniyle sınıflandırılır" diye ekledi

Fox, "ekibin sadece birbirleriyle değil, bilim camiası ve kamuoyu ile de UAP anlayışımızı ilerletmek için açık bir şekilde iletişim kurmasını mümkün kılan" yüksek kaliteli sınıflandırılmamış verilere duyulan ihtiyacı vurguladı.

Panel başkanı Spergel de UAP'lerle ilgili mevcut veri toplama çabalarının sistematik olmadığını ve çeşitli kurumlar arasında dağınık olduğunu, genellikle bilimsel veri toplama için kalibre edilmemiş araçlar kullanıldığını söyledi

Nasa'nın çalışması, Pentagon'un ABD istihbarat yetkilileri tarafından incelenen tanımlanamayan hava olaylarına ilişkin soruşturmasından ayrıdır.

Spergel ve Fox ile aynı fikirde olan bir başka UAP üyesi Sean Kirkpatrick, ofisin incelediği UAP raporlarının çoğunun kolayca açıklanabildiğini, ancak bazılarının "öncelikle bu vakalarla ilgili veri eksikliği nedeniyle" hala çözülemediğini söyledi.

Son Haberler