NASA, Voyager 2 ile iletişimin yeniden kurulduğunu açıkladı

NASA, Voyager 2 ile iletişimin yeniden kurulduğunu açıkladı
NASA, Voyager 2 ile iletişimin koptuğunu belirtmişti. Birkaç gün önce yeniden uzay aracı Voyager 2'nin kalp atışlarının tespit edildiğini belirten NASA, yeniden bağlantının kurulduğunu müjdeledi.

Çarşamba günü Voyager 2'nin "Kalp Atışı" adını verdikleri sinyalini alan NASA, Cuma günü iletişimi yeniden kurmayı başardı.

Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'ü ziyaret ettikten ve tek bir uzay görevinden tartışmasız en zengin bilimsel veri hazinesini geri getirdikten sonra Voyager 2, Güneş Sistemi'nin dışına doğru ilerlemeye devam etti. En iyi günleri geride kalmış olabilir, ancak heliopozu geçerek yıldızlararası uzaya çıkan az sayıdaki uzay aracından biri ve şu anda insanlığın en uzaktaki ikinci elçisi olarak hala faydalı bilgiler sağlıyor.

11 Temmuz'da Voyager 2'ye gönderilen hatalı talimatlar, ana antenini Dünya'dan mesaj gönderip almasını engelleyecek bir şekilde 2 derece yeniden yönlendirmesine yol açtı. Hizalamasını birkaç ayda bir sıfırlamak üzere programlanmış olmasına rağmen, bir sonraki hizalama tarihi Ekim ayında olduğu için, bilim insanları, mümkünse bu kadar uzun bir süre beklemek istemiyordu.

2 Ağustos'ta Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL), radyo teleskoplarının, artık doğrudan Dünya'ya ışınlanmamasına rağmen, Voyager 2'nin taşıyıcı sinyalini tespit etmek için bir araya geldiğini duyurdu. Bunu "Uzay aracının kalp atışlarını duymak gibi bir şey" olarak tanımladılar.

Taşıyıcı sinyalin tespit edilmesi, NASA'nın Voyager 2'nin tam olarak nerede olduğunu (garip bir şekilde tam olarak olması beklendiği yerdeydi) ve hala çalıştığını bilmesini sağladı. Antenin yanlış hizalanmasına rağmen gönderecekleri yeni komutları alabilmesi umuduyla, gemiye olabildiğince güçlü radyo sinyallerinin ışınlanacağı açıklandı. O sırada sorumlu mühendisler o kadar da emin görünmüyorlardı ve Ekim ayını beklemeye yönelik B planı kaçınılmaz olabilir gibi görünüyordu.

Ancak Cuma günü JPL'nin durumu takip eden sayfasından duyurusuna göre "NASA, Voyager 2 ile tam iletişimi yeniden kurdu."

Sayfanın bildirdiği üzere "Ajansın Avustralya, Canberra'daki Derin Uzay Ağı tesisi, Voyager 2'ye 12,3 milyar milden (19,9 milyar kilometre) fazla bir yıldızlararası "bağırış" göndererek, uzay aracına kendisini yeniden yönlendirmesi ve antenini Dünya'ya geri döndürmesi talimatını verdi. Komutun Voyager'a ulaşması için 18,5 saatlik tek yönlü ışık süresiyle, görev denetleyicilerinin komutun işe yarayıp yaramadığını öğrenmesi 37 saat sürdü."

Son Haberler