NASA'nın Dünya'da Mars simülasyonu başladı: Denekleri zor koşullar bekliyor!

NASA'nın Dünya'da Mars simülasyonu başladı: Denekleri zor koşullar bekliyor!
NASA, Mars yolculuğu öncesi çok tartışılan simülasyonu başladı. Dünya'da bir yıl sürecek bu simülasyonda denekleri zorlu koşullar bekleyecek.

NASA, insanlı Mars yolculuğuna hazırlanıyor ve bunun için tüm çalışmalar sürüyor. Ama öncesinde Dünya'da astronotlar için simülasyon alanı kuruldu ve yaklaşık 12 ay sürecek simülasyonda Mars koşulları için zemin hazırlanacak.

Seçilen dört denek, 12 ay Mars benzeri bir ortamda yaşamını sürdürecek. Gerek atmosfer gerekse günlük aktivite konusunda her şey Mars'a göre uyarlanacak.

Mars simülasyonu için start verildi

Bu görev, insanlı Mars misyonları için hazırlık yapmak amacıyla, uzay araştırmalarında yeni bir kilometre taşı olabilir. Analog görevin adı Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA) ve NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

CHAPEA ekibi, altı kişiden oluşuyor ve bir yıl boyunca izole bir ortamda yaşayacak. Ekip üyeleri, Mars'ta olabilecek zorluklarla başa çıkmak için çeşitli deneyler yapacak, bilimsel araştırmalar gerçekleştirecek ve uzay aracının sistemlerini yönetecek.

Öte yandan zorlu koşullarda gerçekleşecek CHAPEA görevi, NASA'nın Mars'a insan gönderme hedefine ulaşmak için gerekli olan bilgi ve tecrübeyi sağlamayı amaçlıyor. Bu görev sayesinde, astronotların fiziksel ve zihinsel sağlığını korumak, ekip çalışmasını geliştirmek ve uzay teknolojilerini test etmek gibi konularda önemli veriler elde edilecek.

Son Haberler