NASA'nın James Webb teleskobu tarafından şimdiye kadar çekilen çarpıcı fotoğraflar

NASA'nın James Webb teleskobu tarafından şimdiye kadar çekilen çarpıcı fotoğraflar
Bu yılın Ocak ayı sonunda fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, dünyaya pek çok nefes kesici görüntü gönderdi. İşte NASA'nın uzaydaki en güçlü gözü tarafından yakalanan en muhteşem görüntülerden bazıları

24 Ocak 2022'de, Dünya'dan yaklaşık bir milyon mil uzakta, NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu Güneş'in yörüngesindeki yerçekimsel park yerine ulaştı. Dünyaya evrenin ilk evrelerine eşi benzeri görülmemiş bir bakış sunmayı amaçlayan teleskop, kozmosun ve birçok göksel koreografik olayın çarpıcı görüntülerini bize geri gönderdi.

İşte James Webb Uzay Teleskobu (JWST) tarafından yıl boyunca çekilen en muhteşem görüntülerden bazıları.

james webb teleskop görüntüler

Üzerlerindeki yıldızlardan püsküren iyonlaştırıcı radyasyon, kabaran turuncu gaz ve toz bulutlarını şekillendiriyor. Yeni yıldızların oluştuğu tozlu bulutlarda James Webb Uzay Teleskobu (JWST) sütunlar ve jetler gibi 3 boyutlu detayları ortaya çıkarıyor.

Ayrıca teleskop, uzaktaki galaksileri ve tek tek yıldızları ortaya çıkarmak için belirsiz bulutların arasından baktı.

Halen etraflarını saran toz, birkaç sütunun ucunda görülebilen kırmızımsı yıldızların renklerini değiştirmiştir. Bulutların içine gömülmüş olan mavimsi yıldızlar, çevrelerindeki tozun büyük ölçüde uçup gitmiş olduğu yıldızlardır.

james webb teleskop görüntüler

Konum Serpens takımyıldızında, Dünya'dan 2,000 parsek uzaklıkta.

Toz bantları Neptün'ün yakınında parlıyor ve gezegen bir dizi ince, parlak halkayla çevrili. Teleskobun kızılötesi görüntüsü, gezegenin kuzey kutbu yakınındaki parlaklık ve güney kutup girdabını çevreleyen bulutlar gibi ayrıntıları ortaya çıkardı.

james webb teleskop görüntüler

Neptün ve halkalarının yakınında altı uydu daha görülebiliyor.

Soluk kırmızı galaksi, şimdiye kadar gözlemlenen en uzak galaksi olmaya aday galaksilerden biridir; bu başarı ancak JWST'nin kozmik genişleme nedeniyle uzak kırmızı dalga boylarına bükülen uzak Evren'den gelen ışığı gözlemleme kapasitesi sayesinde mümkün olmuştur.

james webb teleskop görüntüler

Galaksiyi Büyük Patlama'dan sadece 450 milyon yıl sonraki haliyle gözlemleyebiliyoruz.

Küçük bir galaksi büyük bir spiral galaksiyle çarpıştığında, yapısı değişerek bu garip, parlayan şekli yarattı. JWST'nin kızılötesi görüşü sayesinde tipik olarak ayrıntıları gizleyen tozun çoğu görülebiliyor. Özellikle jant tellerinde ve dış halkada genç yıldızlar mavi noktalar olarak görünüyor.

james webb teleskop görüntüler

Kırmızı renk hidrokarbon ve diğer maddelerin bol olduğu bölgeleri gösteriyor.

Şimdiye kadar yaratılmış en güçlü uzay teleskobu olan Webb, Temmuz ayından beri faaliyette ve şimdiden çok sayıda duyulmamış veri yayınladı. Yeni bir keşif çağını başlatması umut ediliyor.

Son Haberler