NASA'nın Mars gezgini 'tekerlek' şeklinde bir kaya buldu

NASA'nın Mars gezgini 'tekerlek' şeklinde bir kaya buldu
Aylardır Mars gezegeninde keşifler yapan Perseverance, tekerleğe benzeyen boş daire şeklinde bir kaya buldu.

NASA'nın Mars'ta keşif için görevlendirdiği gezgini Perseverance, ilginç buluşlara imza atmaya devam ediyor. Uzayda kullanılan ilk motorlu olan Perseverance, bu kez de tekerleğe benzeyen halka şeklinde bir kayayı fotoğrafladı.

Ortasında delik olan kayanın etrafında kendisiyle aynı renge sahip farklı kayalar da bulunuyordu. SETI Enstitüsü'nden bilim insanları, kayanın gezegene düşen bir meteorite ait parça olabileceğini söyledi.

Perseverance bu kez de halka şeklinde bir kayayı fotoğrafladı

Perseverance, 18 Şubat 2021'de Mars'ın Jezero Krateri'ne iniş yaptı. Bu krater, yaklaşık 3,5 milyar yıl önce bir göl olduğu düşünülen bir bölgede yer alıyor. Gezginin görevi, eski yaşam izlerini aramak ve Mars toprağı örnekleri toplamak.

Gezginin son keşfi, 1 Haziran 2021'de çekilen bir fotoğrafta ortaya çıktı. Fotoğrafta, gezginin tekerleklerinin yanında, yaklaşık 15 santimetre çapında, yuvarlak ve düzgün bir kaya görülüyor. Bu kaya, gezginin Twitter hesabından paylaşıldı ve "Holey moley, bu kaya ne olabilir?" diye soruldu.

wtk-135570-2.jpg

Bu kaya parçasının nasıl oluştuğu henüz bilinmiyor ancak, bazı olasılıklar şunlar:

- Kaya, bir volkanik patlama sırasında sıvı haldeki lavdan oluşmuş olabilir. Lav soğudukça, küre şeklinde katılaşmış olabilir.
- Kaya, bir meteorit çarpması sonucu oluşmuş olabilir. Meteorit, Mars yüzeyine çarptığında, erimiş kaya parçalarını fırlatmış olabilir. Bu parçalar da havada soğuyarak yuvarlaklaşmış olabilir.
- Kaya, eski bir gölün dibinde oluşmuş olabilir. Göl suyu içindeki mineraller, zamanla kaya parçasının etrafında birikerek onu kaplamış olabilir.

Son Haberler