Omicron'a özel aşılar, orijinal COVID aşısından daha iyi yanıt veriyor: Moderna

Omicron'a özel aşılar, orijinal COVID aşısından daha iyi yanıt veriyor: Moderna
Moderna Inc, Omicron'a göre uyarlanmış aşılarının, orijinal aşıyla karşılaştırıldığında takviye doz olarak verildiğinde BA.4/5 alt varyantlarına karşı daha iyi bir bağışıklık tepkisi ürettiğini belirtti.

Pazartesi günü Moderna Inc., Omicron'a özel aşılarının BA.4/5 alt varyantlarına karşı bağışıklık tepkilerini iyileştirdiğini iddia etti. ilk atışla karşılaştırıldığında takviye dozu olarak uygulandığında. Şirket bunu orta ila geç aşamadaki bir çalışmada buldu.

Veriler, Moderna'nın Omicron'a uyarlanmış aşıları olan mRNA-1273.214 ve mRNA-1273.222'nin aşılanmış ve takviye aşıları yapılmış yetişkinlerde BA.4/5 alt varyantlarına karşı orijinal aşısından daha yüksek bir antikor tepkisi ürettiğini göstermektedir.

Yaklaşık 40 katılımcı üzerinde yapılan bir analizde Moderna, virüs nötrleştirme aktivitesi hala "güçlü" kalmasına rağmen, nötralize edici antikor yanıtı seviyelerinin, ortaya çıkan alt varyant BQ.1.1'e karşı BA.4/5 ile karşılaştırıldığında yaklaşık 5 kat azaldığını iddia etti. "

Moderna'nın rakibi Pfizer Inc. ve Alman ortağı BioNTech SE, daha önce, bir ay sonra BA.4/5 alt değişkenlerini hedef alan Omicron'a göre uyarlanmış aşılarının yaşlı yetişkinlerde orijinal aşıdan daha güçlü bir antikor tepkisi ürettiğini bildirdi.

Moderna ve Pfizer tarafından yapılan Omicron'a göre uyarlanmış aşılar, klinik öncesi çalışmalardan elde edilen verilere göre hem yetişkinler hem de beş yaşındaki çocuklar için şimdiden ABD onayını aldı. Hükümet istatistiklerine göre, 9 Kasım itibarıyla yaklaşık 31,4 milyon Amerikalı güncellenmiş aşıyı almıştı ve yaklaşık 5,1 milyonu daha geçen hafta aldı.

(Reuters'in girdileriyle)

Son Haberler