Orta yaşlı ve yaşlı erkekler arasında yüksek intihar oranları neden yüksek?

Orta yaşlı ve yaşlı erkekler arasında yüksek intihar oranları neden yüksek?
Araştırmacılar, uzun süredir devam eden bir ruh sağlığı sorunuyla mücadele etmek için yeni yaklaşımlar araştırıyor

Doktorlar ve psikologlar uzun süredir devam eden bir ruh sağlığı krizini tedavi etmenin yeni yollarını test ediyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin verilerine göre, genel olarak erkeklerin intihar oranı kadınların üç ila dört katı arasında değişiyor. Bunun bir nedeni, erkeklerin intihara teşebbüs ettiklerinde daha ölümcül araçları -çoğunlukla ateşli silahları- seçme eğiliminde olmalarıdır. Erkeklerin ruh sağlığı yardımı alma olasılığı da kadınlara göre daha düşüktür. Ve erkeklerin anksiyete ve depresyonu genellikle endişe ve üzüntüden ziyade öfke veya sinirlilik olarak ortaya çıkar, bu nedenle intihar riskini artırabilecek durumlar teşhis ve tedavi edilmeyebilir.

Araştırmacılar, pandemiden sonra ruh sağlığına ilişkin endişelerin arttığı ve intihar oranlarının inatla yüksek kaldığı yılların ardından yeni yaklaşımları araştırıyor. Bir çalışma, özellikle emekliliğe geçişle mücadele eden erkekler arasında dayanıklılık ve yoldaşlık oluşturmayı amaçlayan erkek gruplarının umut vaat ettiğini buldu. Bir diğerinde ise erkeklerden, sevdiklerinin resimleri gibi uğruna yaşamak zorunda oldukları şeyleri hatırlatan "umut kitleri" oluşturmaları isteniyor. Bir başka çalışmada ise erkeklere doktorlarıyla intihar düşünceleri hakkında nasıl konuşabileceklerini gösteren videolar kullanılmış ve yardım almanın sorumluluğu üstlenmenin bir yolu olduğu anlatılmıştır.

Worcester, Mass'taki Clark Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan Michael Addis, "Birçok erkek için, orta yaşa geldiğimizde, kırılganlıklarımızı kendimize saklamamız gerektiği fikri çok fazla öğrenilmiş, çok iyi prova edilmiş oluyor" diyor.

Yıllar boyunca orta yaşlı ve yaşlı erkekler intihar sonucu ölme olasılığı en yüksek gruplar oldu. En son CDC verilerine göre 2020 yılında intihar oranı 45-64 yaş arası erkeklerde 100.000'de 27,3, 75 yaş ve üzeri erkeklerde ise 100.000'de 40,5 idi. 25-44 yaş arası erkekler arasındaki oran 2020 yılında 45-64 yaş arası erkeklerin oranını geçerek 100.000'de 28,3'e yükseldi.

Dr. Addis, yalnızlık ve sosyal izolasyonun risk faktörleri olduğunu ve erkeklerin yaşlandıkça sosyal olarak daha izole olma eğiliminde olduklarını belirtiyor. Erkeklerin uyuşturucu ve alkol ile kendi kendilerini tedavi etme olasılıkları da daha yüksektir, bu da diğer ruh sağlığı sorunlarını maskeleyebilir ve çekingenliği azaltabilir.

Klinik psikolog ve çoğunluğu erkek olan yaşlı gazilerde intihar düşüncesini azaltmak için ABD Gazi İşleri Bakanlığı tarafından finanse edilen bir problem çözme terapisi çalışmasının baş araştırmacısı olan Sherry Beaudreau, sağlık sorunları, fiziksel acı ve orta yaşta ortaya çıkmaya başlayabilen kayıpların erkekleri sert bir şekilde vurabileceğini söylüyor. Dr. Beaudreau'nun tedavisi, denenen diğer bazı tedaviler gibi, mevcut bir terapiyi modifiye ediyor ve bu da uygulamayı daha kolay ve hızlı hale getirebilir.

Western Ontario Üniversitesi'nde psikiyatri profesörü olan Marnin J. Heisel, özellikle emekliliğe geçişte sorun yaşayan erkekler için "anlam merkezli" grupları inceliyor. Erkekler, başkaları üzerinde yarattıkları olumlu etki üzerine düşünmek ve ailelerine ve toplumlarına nasıl katkıda bulunmaya devam edebileceklerini hayal etmek gibi egzersizleri tamamlıyorlar. Dr. Heisel, grupların sağladığı destek ve dostluğun da önemli olduğunu söylüyor.

2020 yılında Clinical Gerontologist dergisinde yayınlanan ve 55 yaş ve üstü 30 erkeği kapsayan bir çalışmaya göre, 12 seansın ardından gruplardaki katılımcılar yaşam memnuniyeti ve psikolojik esenlik ölçümlerinde önemli ölçüde daha yüksek puanlar bildirdiler ve depresyon semptomlarında ve kendilerini öldürme düşüncelerinde önemli azalmalar oldu.

Penn İntiharı Önleme Merkezi Direktörü Gregory K. Brown, Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacıların, intihar riskiyle ilişkili sıkıntıyı körükleyebilecek olumsuz düşünceleri değiştirmek ve yaşama nedenlerini artırmak için terapiyi test ettiklerini söylüyor. Tedavinin bir parçası olarak, intihar düşünceleri olan 50 ila 70 yaş arasındaki erkekler, yaşamak için nelere sahip olduklarını hatırlatan fiziksel "umut kitleri" oluşturuyor.

Diğer çabalar risk altındaki erkekleri tespit etmeyi ve onları yardım aramaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Davis, California Üniversitesi'nden araştırmacılar ve meslektaşları, erkeklerin doktorlarının muayenehanesindeki bekleme odasında kullanabilecekleri tablet tabanlı interaktif bir bilgisayar programı geliştirdi. Program, erkeklerin doktorlarıyla intihar düşüncelerini tartıştıkları videoları içeriyor.

UC Davis'te aile ve toplum hekimliği bölümü profesörü ve başkanı olan Anthony Jerant, "[Ruh sağlığını tartışmanın] sorumluluk almak, kendiniz ve aileniz için doğru olanı yapmak olduğuna dair bu tür klişeleşmiş erkeksi benzetmeleri kullanıyoruz" diyor.

2020'de Journal of General Internal Medicine'de yayınlanan ve intihar düşüncesi olan 48 erkeği kapsayan bir araştırmaya göre, programı kullanan erkeklerin intihar düşüncelerini tıbbi sağlayıcılarıyla tartışma olasılıkları çok daha yüksekti.

Mücadelelerini paylaşabilen erkekler yardım bulabiliyor.

2019 sonbaharında, şu anda 54 yaşında olan Steve Siple karanlık bir yerdeydi. İşleri arasında gidip geliyor, yeni bir sektöre girmeye çalışıyor ve üç çocuğunun en küçüğü için ufukta üniversite göründüğü için muazzam bir mali stresle karşı karşıyaydı. Ayrıca boş bir yuvaya geçişle de mücadele ediyordu. "Hayatımda bir sonraki adımın ne olacağını ve amacımı arıyordum" diyor.

Kendini öldürme düşünceleri vardı. "Kimseye söylemedim" diyor. Ne karısına ne de Bay Siple'ın babasının intiharının ardından depresyon ve anksiyete için ara sıra gittiği uzun süreli terapistine.

Bir şeylerin ters gittiğini hisseden bir arkadaşı Bay Siple'a kendini öldürmeyi düşünüp düşünmediğini sormuş. Gözyaşları içinde düşündüğünü itiraf etti.

Birmingham, Ala.'da bir finansal hizmetler teknoloji şirketinde üst düzey yönetici olan ve Amerikan İntiharı Önleme Vakfı'nda gönüllü olarak çalışan Bay Siple, "Bu rahatlatıcı ama aynı zamanda yorucuydu" dedi.

Arkadaşının sorusunun yardım almak için kapıyı açtığını söylüyor. Terapistine düşüncelerinden bahsetmiş ve terapi seanslarının sıklığını artırmış. Ailesine ve Hristiyan inancına yaslandı.

Amerikan İntiharı Önleme Vakfı'nın baş tıbbi sorumlusu Christine Yu Moutier, intihar düşünceleri ve davranışları için yardım alma konusunda "utanç ya da damgalama olmamalı" diyor. "Önlemek mümkündür."

Son Haberler