Pfizer-BioNTech Omicron, yeni Covid varyantlarına karşı daha güçlü atış yaptı

Pfizer-BioNTech Omicron, yeni Covid varyantlarına karşı daha güçlü atış yaptı
Pfizer Inc ve Alman ortağı BioNTech SE, Omicron'a özel aşılarının, yaşlı yetişkinlerde ortaya çıkan alt varyant BQ.1.1'e karşı orijinal aşısından daha yüksek virüs nötralize edici antikorlar ürettiğini söyledi.

Pfizer Inc. ve Alman ortağı BioNTech SE Cuma günü, Omicron'a özel aşılarının, yaşlı erişkinlerde ortaya çıkan alt varyant BQ.1.1'e karşı orijinal aşısından daha yüksek virüs nötralize edici antikorlar ürettiğini bildirdi.

Çevrimiçi arşiv bioRxiv'de yayınlanan verilere göre, varyanta karşı antikor seviyeleri, orijinal aşı olan katılımcılardaki 2 kat artışa kıyasla, Omicron aşısı olan 55 yaş ve üstü yaşlı erişkinlerde yaklaşık 9 kat arttı.

12 Kasım itibariyle, BA.5 Omicron alt varyantı ile yakından ilişkili olan BQ.1.1 varyantının, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki COVID-19 vakalarının yaklaşık %24,1'inden sorumlu olduğu tahmin ediliyor.

Pfizer ve BioNtech'e göre iki değerli aşı, BA.4.6, BA.2.75.2 ve XBB.1 gibi daha yeni Omicron alt varyantlarına karşı bir bağışıklık tepkisini de tetikledi.

Şirketler kısa bir süre önce, Omicron'a uyarlanmış aşılarının, yaşlı yetişkinlerde bir ay sonra BA.4/5 alt değişkenlerine karşı orijinal aşıya göre daha güçlü bir antikor tepkisi ürettiğini gösteren verileri kamuoyuna açıklamışlardı.

Pfizer ve rakip Moderna Inc tarafından üretilen Omicron'a göre uyarlanmış iğneler, klinik öncesi çalışmalardan elde edilen verilere göre yetişkinlerde ve beş yaşından küçük çocuklarda kullanım için şimdiden ABD onayını aldı.

Geçen hafta Moderna Inc, Omicron'a özel aşılarının BA.4/5 alt varyantlarına karşı bağışıklık tepkilerini iyileştirdiğini iddia etmişti. ilk atışla karşılaştırıldığında takviye dozu olarak uygulandığında.

(Reuters'in girdileriyle)

Son Haberler