Sağlıksız beslenme kan damarlarına nasıl zarar veriyor! İşte bilimsel çalışmaya ait bilgiler

Sağlıksız beslenme kan damarlarına nasıl zarar veriyor! İşte bilimsel çalışmaya ait bilgiler
Yakın tarihli bir çalışmanın bulguları, yetersiz beslenmeden kaynaklanan metabolik hastalıkların vücudumuzun farklı organlarındaki kan damarlarını benzersiz bir şekilde etkilediğini gösteriyor. Ayrıca, sağlıksız beslenmeden kaynaklanan hasarın kısmen geri döndürülebilir olduğunu da öne sürüyor.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, zayıf beslenmeden kaynaklanan metabolik hastalıkların farklı vücut organlarındaki kan damarlarını benzersiz bir şekilde etkileyebileceğini söylüyor. Ayrıca sağlıklı bir diyetin hasarı kısmen tersine çevirebileceğini de buldu.

Araştırma, metabolik hastalığın karaciğer ve yağ dokusundaki kan damarlarının aşırı lipitleri işlemede mücadele etmesine nasıl neden olabileceğini açıklıyor. Çeşitli hastalıklar aynı zamanda böbrek damarlarında metabolik işlev bozukluğuna, akciğer damarlarında son derece enflamasyona ve beyin damarlarında taşımanın kusurlu olmasına neden olabilir.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Olga Bondareva, "Kalp yetmezliğinden ateroskleroz ve nörodejenerasyona kadar tüm ana patolojileri vasküler disfonksiyon yönlendirdiği için, araştırmamız kötü beslenme alışkanlıklarının çeşitli hastalıkların gelişimini moleküler olarak nasıl desteklediğini gösteriyor" dedi.

Araştırma, yetersiz beslenmenin ve bundan kaynaklanan birçok hastalığın kan damarları üzerindeki etkisini bulmanın yanı sıra, hasarın tersine çevrilebilirliği konusunda da bazı bilgiler elde etti. Sağlıklı bir diyetin kan damarlarının moleküler sağlığını iyileştirebileceğini, ancak yalnızca kısmen iyileştirebileceğini buldular.

Karaciğerde kan damarı hasarı olduğunu varsayarsak, sağlıklı bir diyet organın tamamen iyileşmesine yardımcı olabilir. Ancak aynı şey böbrekler için geçerli değil. ANI'nin bildirdiğine göre, kan temizleyici organ, sağlıklı bir diyet ve önemli kilo kaybına rağmen hastalık imzasını korudu. Bu, bazı organların kan damarlarında kalıcı bir metabolik hastalık "hafızası" olduğunu gösterir.

HI-MAG direktörü Profesör Matthias Bluher, "Gelecekte hastalara özel tedaviler sunabilmek için obezitenin moleküler mekanizmalarını aydınlatmak istiyoruz" dedi.

İşbirlikçi Araştırma Merkezi 1052 Obezite Mekanizmalarından birkaç bilim insanı, yıllardır Leipzig Üniversitesi'nde morbid obezite araştırmasına dahil olmuştur. Leipzig'den kardiyoloji ve laboratuvar tıbbı alanında çalışan birçok araştırmacı da bu çalışmaya katıldı. Üniversite büyük ölçüde obezitenin mekanizmalarını ve tedavisini araştırmaya odaklanmıştır. Aynı zamanda, hastalığın önlenmesi ve tedavisi alanında çeşitli bir araştırma ortamı sağlar.

Üniversite, genetik ilişkiler, metabolik bozukluklar, yağ biriktirme mekanizmaları, beynin yemek yemedeki rolü ve sağlıklı bir diyet ve kiloyu korumak için terapötik önlemler dahil olmak üzere çok çeşitli konularda obezite araştırmaları yürütmektedir.

(ANI'den gelen girdilerle)

Son Haberler