Şiddetli COVID beyninizin daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir

Şiddetli COVID beyninizin daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir
COVID-19'u ilk öğrendiğimizden bu yana üç yıl geçti ve şu anda bile bu ölümcül virüs hakkında bilinmeyen çok şey var. Yeni bir çalışma, şiddetli COVID enfeksiyonu geçirmeniz durumunda beyninizin normalden daha hızlı yaşlanma ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

COVID-19'un gen aktivitesi üzerindeki etkileri, beyne viral infiltrasyondan ziyade dolaylı olarak inflamasyondan kaynaklanıyor

Nature Aging dergisinde yayımlanan çalışma, şiddetli COVID enfeksiyonu geçiren kişilerde beyin içindeki gen aktivitesinin, yoğun bakım ünitesinde kalan veya nefes almalarına yardımcı olmak için solunum cihazlarına bağlanan enfekte olmamış kişilere göre daha kapsamlı olduğuna işaret ediyor.

Boston, Massachusetts'teki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi'nde nörobiyolog olan Maria Mavrikaki tarafından yürütülen çalışma, başka bir araştırma makalesinde COVID-19 sonrası bilişsel gerilemeden bahsedilmesi üzerine başlatıldı.

Çalışma için ekip, şiddetli COVID enfeksiyonu olan 21 kişinin ve ölüm sırasında asemptomatik COVID enfeksiyonu olan bir kişinin frontal korteksinden alınan örnekleri inceledi. Daha sonra örnekleri, hiç COVID geçirmemiş ancak ventilatörde veya yoğun bakım ünitesinde zaman geçirmiş 9 kişiyle karşılaştırdılar

Enflamasyon ve stresle ilişkili genlerin, şiddetli COVID-19 geçirmiş kişilerin beyinlerinde, hiç COVID geçirmemiş kişilerin beyinlerine göre daha aktif olduğunu buldular.

Mavrikaki ve ekibi, COVID-19'un gen aktivitesi üzerindeki etkilerinin beyne viral infiltrasyondan ziyade dolaylı olarak inflamasyondan kaynaklandığı görüşünde.

Ancak bu tepkinin başka enfeksiyonlar tarafından da tetiklenmesinin mümkün olduğunu ekliyorlar

Çalışmayı yöneten Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezinden nöropatolog Marianna Bugiani şunları söyledi: "Sadece hastalığı anlamak için değil, toplumu pandeminin sonuçlarının neler olabileceğine hazırlamak için de önemli olan çok sayıda soru ortaya çıkıyor. Ve bu sonuçlar yıllarca netleşmeyebilir."

Bugiani ayrıca, çalışmanın şiddetli COVID enfeksiyonunun beynin daha hızlı yaşlanmasına neden olduğunu göstermesine rağmen, hafif enfeksiyonların da beyninizi benzer şekilde etkileyip etkilemediğinin henüz anlaşılmadığını belirtti.

Son Haberler