Skyroot, 2025'ten itibaren ayda en az iki roket fırlatma planlıyor

Skyroot, 2025'ten itibaren ayda en az iki roket fırlatma planlıyor
Skyroot, SpaceX'in fırlatma araçlarının bir kısmını kurtarmasına ve yeniden kullanmasına yardımcı olan yeniden kullanılabilir yükseltici aşama özelliğini taklit etmeyi planlıyor.

Hindistan'ın ilk özel roketini Cuma günü başarıyla fırlatan Skyroot Aerospace, yeniden kullanılabilir roket motorları geliştirirken, 2025'in sonuna kadar ayda en az iki roket fırlatmaya hazırlanıyor.

Pawan Kumar Chandana, "Bir sonraki fırlatmamız önümüzdeki yıl içinde gerçekleşecek ve müşteri yüklerini taşıyacak ve onları yörüngeye konuşlandıracak. En azından 2025'in sonuna kadar her ay iki fırlatma yapmak için bir tutarlılık elde etmek istiyoruz." Haydarabad merkezli Skyroot Aerospace'in CEO'su, bir röportajda söyledi. Skyroot'un geçen haftaki ilk lansmanı, uzay aracının uzaya ulaştığı ancak Dünya'nın yerçekiminden kaçacak kadar hızlı olmadığı yörünge altı bir roketti.

Uydu fırlatmaları tipik olarak, yaklaşık 200km yükseklikte en azından alçak dünya yörüngelerine (LEO'lar) ulaşmak için Dünya'nın yerçekiminden kaçmak için gerekli hıza ulaşan yörünge roketleri tarafından yapılır.

Chandana'ya göre, Vikram-S yörünge altı roketinin 18 Kasım'da fırlatılması, "küresel yatırımcılara ve müşterilere Hindistan'ın uzay sektörüne güven verecek, çünkü dünya çapında yalnızca bir avuç şirket, bırakın ilk denemeyi, uzaya 80 km'yi geçmeyi başardı. ". Skyroot ayrıca "Vikram" roket serisi için yeniden kullanılabilir güçlendirici aşamalar geliştirmek için çalıştığını da sözlerine ekledi.

Bir roketin güçlendirici aşaması, "kaçış hızına" ulaşmasına yardımcı olan motordur, ardından güçlendirici ana roketten ayrılır, Dünya'ya yeniden girer ve iniş için küçük motorlar kullanır. Motor veya güçlendirici bu nedenle olabilir gelecekteki görevler için yeniden kullanıldı, bir roket fırlatma hizmetleri firması için maliyet tasarrufu sağladı Elon Musk'ın SpaceX'i bu başarıyı başaran tek firma.

Elbette SpaceX, özel uyduları yörüngeye taşıyarak ilk yörüngesel ticari uzay uçuşunu Ekim 2008'de yaptı. Bugün, 14 yıl ve 10 milyar doları aşan finansmanın ardından, şirket her ay ortalama beşten fazla fırlatma gerçekleştiriyor ve 20 Kasım itibarıyla 56 başarılı fırlatma görevini tamamlamış oluyor.

Buna karşılık, Skyroot Aerospace 2018'de kuruldu. Skyroot Aerospace'in dört yıldır yapım aşamasında olan ilk lansmanı, 18 Kasım'da Sriharikota'daki Hindistan Uzay Araştırma Kuruluşu (Isro) tarafından yönetilen Satish Dhawan Uzay Merkezi'nden gerçekleşti. Tamamen Hindistan'da Skyroot tarafından tasarlanıp üretilen 3D baskılı motorlara sahip roket Vikram-S, altı dakikalık bir görevde Bengal Körfezi'ne geri dönmeden önce 89,5 km'lik bir zirve irtifasına (hedeflenen 80 km'lik irtifadan daha yüksek) ulaştı. . Roket herhangi bir gerçek yük taşımadı, ancak üç sahte yük taşıyordu.

Chandana, özel sektör gelişse bile, Isro ve hükümet destekli uzay kuruluşlarının önemli bir rol oynamaya devam edeceğini söyledi. "Hindistan'ın yaklaşmakta olan uzay politikasındaki teknoloji transferi maddesi çok önemli olacak çünkü bu bizim gibi firmaların Isro'nun onlarca yıllık uzmanlığını ve araştırmasını kullanmasına olanak tanıyacak. Aynı zamanda Isro tarafından inşa edilen altyapı ve tesisleri kullanmaya devam etmemize olanak tanıyacak." dedi.

Uzun vadede Chandana, uzay sektörü için bir kamu-özel sektör ortaklığı modelinin yürürlükte olmasını bekliyor; bu model, yerli uzay firmalarının yürütmesi için Isro'ya özel misyonlar lisanslayabilir. Chandana, "Model ABD'ye benzer olacak - Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NAsa), özel uzay firmalarının üzerinde çalışacakları projeleri düzenli olarak yaptırımlara tabi tutuyor" dedi.

Skyroot ayrıca, SpaceX'in fırlatma araçlarının bir kısmını kurtarmasına ve maliyeti ölçeklendirmek ve uzay görevlerinin karşılanabilirliğini artırmak için yeniden kullanmasına yardımcı olan yeniden kullanılabilir yükseltici aşama özelliğini taklit etmeye çalışacaktı. "Kesinlikle yeniden kullanılabilir yükseltici aşamalar geliştirmeyi planlıyoruz ve bunları inşa etmenin ilk aşamalarındayız" dedi.

Peki Chandana bu lansmanlar için parayı nereden bulacak? Skyroot Aerospace, iki finansman turunda 68 milyon dolar topladı. Son turda, Eylül ayında Singapur'un egemen fonu GIC liderliğindeki A Serisi fonlama turunda 51 milyon dolar topladı. Ancak uzmanlar, yerli uzay girişimlerinin uzun vadede başarılı olması için maliyet faktörünün kritik öneme sahip olacağını söylüyor.

Isro, yükleri dağıtmak için resmi maliyetini açıklamasa da, uzay ajansının, Hindistan'ın bugüne kadar en çok kullanılan uydu fırlatıcısı olan Polar Uydu Fırlatma Aracı'nı (PSLV) kullanarak fırlatma hizmetleri için bir uydu yükü kg'ı başına 10.000 ila 15.000 ABD Doları arasında ücret aldığı bildiriliyor. Ancak, 7 Eylül'deki Bengaluru Tech Expo'da Isro şefi S. Somanath, ajansın bu maliyeti 5.000$'a ve ardından kg başına 1.000$'a düşürmeyi planladığını söyledi. Buna karşılık, SpaceX, kg yük başına 5.500 $ gibi düşük bir fırlatma maliyeti ilan ediyor.

Skyroot, müşterilerinden gelecekteki roketlerinde uydu fırlatmaları için ne kadar ücret alacağını açıklamadı.

Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Araştırma ve Bilişim Sistemleri adlı düşünce kuruluşunda danışman olan Chaitanya Giri, ABD ve AB'deki bazı özel girişimlerin uydu fırlatma talebini izlediğini ve bunun Hindistan'daki uzay girişimlerinin doğru maliyetlendirme yapmasını çok önemli hale getirdiğini söyledi.

Erken aşama risk sermayesi şirketi GrowX Ventures'ın ortağı Sheetal Bahl, Skyroot'un ilk görevinin başarısının Hindistan uzay sektörü için daha büyük, küresel yatırımcılara erişim sağlayabileceğini söyledi. "Skyroot'un son finansman turu, burada yapılan iş için büyük bir doğrulama olan bir devlet fonuna yatırım yaptı. Skyroot'un ilk lansmanı ve Pixxel'in bu yılın Nisan ayında Hindistan'ın ilk özel olarak inşa edilmiş ticari uydusunu fırlatmasıyla birleştiğinde, yatırımcıyı kesinlikle artıracaktır. Bahl, "Güven ve bir dizi başka yerli girişimin de 2023'e kadar önemli lansmanlar yapması bekleniyor" dedi.

Bahl's GrowX Ventures, Bellatrix Aerospace ve Pixel gibi yerli uzay girişimlerinin yatırımcısıdır.

Son Haberler