TikTok, gençler ve genç yetişkinler arasında toksik beslenme kültürünü teşvik ediyor: Çalışma

TikTok, gençler ve genç yetişkinler arasında toksik beslenme kültürünü teşvik ediyor: Çalışma
PLOS One'da yeni yayınlanan çalışma, TikTok'un büyük ölçüde ağırlık normatif mesajlaşmasının veya bir kişinin kilosunun sağlığının en önemli göstergesi olduğu fikrinin hakim olduğunu buldu. TikTok'taki en popüler videolar kilo vermeyi yüceltiyor ve yiyecekleri sağlık ve zayıflığa ulaşmanın bir yolu olarak sunuyor.

Vermont Üniversitesi'nin yeni araştırmasına göre, TikTok'un yemek, beslenme ve kiloyla ilgili en popüler içeriği, gençler ve genç yetişkinler arasında zararlı bir beslenme kültürünü teşvik ederken, profesyonel sesler sohbette büyük ölçüde yok.

PLOS One'da yeni yayınlanan çalışma, TikTok'un büyük ölçüde ağırlık normatif mesajlaşmasının veya bir kişinin kilosunun sağlığının en önemli göstergesi olduğu fikrinin hakim olduğunu buldu. TikTok'taki en popüler videolar kilo vermeyi yüceltiyor ve yiyecekleri sağlık ve zayıflığa ulaşmanın bir yolu olarak sunuyor.

Bulgular, ergenlerde ve genç erişkinlerde sosyal medya kullanımı ile düzensiz yeme ve olumsuz vücut imajı arasında bir bağlantı olduğunu gösteren önceki araştırmaların ışığında özellikle endişe verici.

UVM'de Diyetetik Didaktik Programı direktörü ve doçent olan kıdemli araştırmacı Lizzy Pope, "Her gün milyonlarca genç ve genç yetişkin, TikTok'ta gıda, beslenme ve sağlık hakkında çok gerçekçi olmayan ve yanlış bir tablo çizen içerikle besleniyor" dedi. . "Kilo vermeye takılıp kalmak TikTok, özellikle platformun ana kullanıcıları olan gençler için gerçekten zor bir ortam olabilir."

Çalışma, TikTok içeriğine beslenme ve vücut imajı ile ilgili bir ölçekte bakan ilk çalışmadır. Sonuçlar, daha sonra ana temalar için kodlanan beslenme, yiyecek ve kilo için trend olan 10 hashtag'ten en iyi 100 videonun kapsamlı bir analizine dayanmaktadır. Çalışma 2020'de başladığında, 10 hashtag'in her biri bir milyardan fazla görüntülendi; TikTok'un kullanıcı tabanı büyüdükçe seçilen hashtag'ler önemli ölçüde arttı.

Ortak yazar Marisa Minadeo, "Kilo konusunun TikTok'ta bu kadar yaygın olmasına sürekli şaşırdık. Milyarlarca insanın internette kiloyla ilgili içerikleri görüntülemesi, toplumumuzda diyet kültürünün oynadığı rol hakkında çok şey söylüyor" dedi. Araştırmayı UVM'deki lisans tezi kapsamında yürüten "21.

UVM'deki Beslenme ve Gıda Bilimleri Bölümü, son yıllarda ağırlığı normatif bir zihniyetten uzaklaştırdı ve diyetetik eğitimine ağırlık dahil bir yaklaşım benimsedi. Yöntem, herkes için ulaşılabilir veya gerçekçi olan "normal" bir kilo olduğu fikrini reddediyor ve bunun yerine, bir kişinin sağlığını değerlendirmek için ağırlıksız sağlık ve esenlik belirteçlerini kullanmaya odaklanıyor. Pope, toplum ağırlık normatifliğini desteklerse, yağ önyargısının var olmaya devam edeceğini iddia ediyor.

Pope, "Tıpkı insanların farklı boylarda olması gibi, hepimizin farklı ağırlıkları var" dedi. "Kilo dahil beslenme, insanlığa bakmanın gerçekten tek yolu."

Birinin sağlığını değerlendirmenin daha kapsamlı bir yöntemi olarak, ağırlık dahil beslenmenin popülaritesi artıyor. Bir UVM sağlık ve toplum uzmanı olan Minadeo ve danışmanı Pope, TikTok'un beslenme ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları hakkında bir bilgi kaynağı olarak işlevi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyordu. Akademik beslenme alanında etkili olduğu düşünülen TikTok içerik oluşturucularının genel beslenme içeriği manzarası üzerinde pek bir etkisinin olmadığını öğrenince şok oldular.

Çalışmada analiz edilen içeriğin çoğu beyaz, kadın ergenler ve genç yetişkinler tarafından üretildi. Araştırmacılar, uzman seslerini kayıtlı diyetisyenler, doktorlar veya sertifikalı eğitmenler gibi kimlik bilgileriyle tanımlayan kişiler olarak tanımladılar. Çok az içerik oluşturucu bu kriterleri karşıladı.

Pope, "Gençlerin eleştirel düşünme becerilerini ve sosyal medya dışında kendi beden imajlarını geliştirmelerine yardımcı olmalıyız" dedi. Pope, "Ama asıl ihtiyacımız olan şey, bedenlerimizle, gıdayla ve sağlıkla nasıl ilişki kurduğumuza dair radikal bir yeniden düşünme. Bu gerçekten de etrafımızdaki sistemleri değiştirerek insanların üretken, mutlu ve sağlıklı yaşamlar sürmesini sağlamakla ilgili" dedi.

(ANI'den gelen girdilerle)

Son Haberler