Türk bilim insanlarından harika buluş: Meme kanserini teşhis edebilen sütyen!

Türk bilim insanlarından harika buluş: Meme kanserini teşhis edebilen sütyen!
Prof. Dr. Canan Dağdeviren ve ekibi, kadınlarda meme kanserinin önceden tespit edilebilmesini sağlayacak bir elektronik sütyen geliştirdi. Bu buluş ile kanser çok daha erken tespit edilebilecek.

Kadınlarda kansere bağlı ölümlerin ikinci en büyük sorumlusu olan meme kanseri, ardında Türk bir bilim insanının olduğu yeni cihaz sayesinde çok daha erken tespit edilebilecek, daha kolay takip edilecek.

Massaschusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) Prof. Dr. Canan Dağveren ve ekibi, 6 yıldır geliştirdiği elektronik sütyen projesini tamamladı, ilk pilot çalışmada büyük başarı yakaladı. Sütyen, memenin ultrason görüntüsünü hiçbir ultrasona ihtiyaç duyulmadan çekmeye imkân tanıyor.

Meme kanserinin erken teşhisinde rol oynayabilecek elektronik sütyen:

Elektronik sütyen, ilk klinik çalışmasında 71 yaşındaki bir kadında meme kistlerini tespit etmeyi başardı. Gönüllü kişi halihazırda geçmişte meme sorunlarıyla karşılaşmış bir kişiydi. Çalışmada sütyenden önce standart ultrason taraması yapıldı.

Çalışmanın ikinci aşamasındaysa kadından "cUSBr-Patch" olarak adlandırılan sütyeni giymesi istendi. Kadının sol memesi altı farklı lokasyondan tarandı. Yalnızca 0,3 santimetre kadar küçük kistlerin bile tespit edilebildiği görüldü.

Kistin görüntülenebilmesinin yanı sıra bu görüntülemenin "nasıl'ı da büyük bir başarıya işaret etti. Ekip, cihazdan alınan görüntülerin geleneksel ultrasonla karşılaştırılabilir kalitede olduğunu, meme dokusunun da sekiz santimetre derinliğe kadar görüntülenebildiği açıklandı.

Son Haberler