Uydu geniş bant hizmetleri için atanan spektrum rekabeti baltalıyor

Uydu geniş bant hizmetleri için atanan spektrum rekabeti baltalıyor
Uydu genişbant hizmetleri sağlayıcısı, paylaşılan spektruma erişimi engelleyerek rekabeti yapay olarak azaltma gibi kritik bir kusuru olmayan herhangi bir açık artırma mekanizması bulamadığını söyledi

Elon Musk'ın Starlink'i ve Sunil Mittal'ın Bharti Airtel'i, Hindistan Telekom Düzenleme Kurumu'na (Trai) hava dalgalarının tahsis mekanizmasına ilişkin yaptıkları yorumlarda, idari tahsisin küresel olarak benimsenen bir uygulama olduğu gerekçesiyle uzay tabanlı iletişim için spektrum açık artırmasına karşı çıktılar.

Buna karşılık Reliance Jio ve Vodafone Idea, uzay tabanlı hizmetlerin karasal hizmetlerle etkin bir şekilde rekabet ettiğini ve hükümetin her türlü hava dalgasının açık artırmaya çıkarılması konusunda düzenleyici eşitliği koruması gerektiğini iddia ederek spektrum açık artırmasını destekledi.

"SpaceX, uydu spektrumunun tahsisi için dışlayıcı bir açık artırma tasarımının uygulanmasına karşı yeterince güçlü bir tavsiyede bulunamaz" diyen Starlink, Trai'ye yaptığı tavsiyelerde, açık artırmaların çok çeşitli frekanslarda kanalları paylaşmak ve mobil hizmetler için hava dalgalarından farklı olarak münhasır olmayan bir temelde geniş coğrafi alanlarda hizmet sağlamak üzere tasarlanmış uydu sistemleri için tasarlanmadığını da sözlerine ekledi.

Uydu geniş bant hizmetleri sağlayıcısı, paylaşılan spektruma erişimi engelleyerek rekabeti yapay olarak azaltma gibi kritik bir kusuru olmayan herhangi bir açık artırma mekanizması bulamadığını söyledi.

Airtel, spektrumun, özel sektörün ve yeni kurulan şirketlerin küresel olarak rekabetçi fiyatlarla hizmet sunmalarını teşvik edecek idari bir yaklaşıma dayalı olarak tahsis edilmesi gerektiğini söyledi.

Trai, spektrumun hızlı ve etkin kullanımını sağlamak için uygun yeterlilik kriterleri önermeli ve idari tahsis maliyetini karşılamak için spektrum kullanım ücreti olarak en fazla AGR'nin %1'ini almalıdır.

"Airtel, uydu spektrumunun açık artırmaya çıkarılmasının ve bir ayrıcalık yaratılmasının, rakiplerin böyle bir küresel tahsis olmamasına rağmen spektrumun bir kısmını veya tamamını teklif ederek ve kazanarak erişimi engelleyebileceği ve uydu sistemlerini gereksiz hale getirebileceği ve ülkede gelişmekte olan uzay ekosistemini ciddi şekilde engelleyebileceği için rekabet için engeller yaratacağından endişe duymaktadır" uyarısında bulundu.

Bharti Airtel'in ana şirketi olan Bharti Enterprises'ın denizaşırı kolu olan Bharti Global, uydu hizmetleri sağlayıcısı OneWeb'de en büyük hisseye sahip. OneWeb ve Fransız Eutelsat, 3.4 milyar dolarlık bir kuruluş haline gelmek üzere birleşme sürecinden geçiyor.

Jio, SpaceX'in Starlink projesi, OneWeb, Amazon'un Kuiper projesi ve Telesat gibi iletişim hizmetleri sağlayıcıları tarafından sağlanan bilgilere dayanarak, amaçlarının karasal geniş bant hizmetleriyle rekabet edecek geniş bant iletişim hizmetleri oluşturmak olduğunun açıkça tespit edilebileceğini belirtti ve bu nedenle açık artırmaya dayalı tahsisi savundu.

Reliance Jio Platforms, Paris merkezli SES ile jeostasyoner (GEO) ve orta dünya yörüngesi (MEO) uydu takımyıldızları için ortak girişimde bulundu. Jio Satellite Communications Ltd, DoT tarafından verilen GMPCS lisansı kapsamında uydu hizmetleri ile küresel mobil kişisel iletişim sağlayacaktır.

Son Haberler