Bir Fidye Yazılım Grubu, Polis'i Hackledikten Sonra Hatasını Telafi Etti!

Bir Fidye Yazılım Grubu, Polis'i Hackledikten Sonra Hatasını Telafi Etti!
Bleeping Computer haberine göre, AvosLocker fidye yazılımı grubu kısa süre önce bir ABD polis departmanını hackleyerek bir veri hazinesini çaldı ve departmanın...

Bleeping Computer haberine göre, AvosLocker fidye yazılımı grubu kısa süre önce bir ABD polis departmanını hackleyerek bir veri hazinesini çaldı ve departmanın cihazlarını şifreledi. Ancak grup, kimi hacklediğini anladığında, özür diledi ve departmanın verilerinin şifresini ücretsiz olarak çözdü.

AvosLocker grubu polise hangi dosyaları çaldığını veya departmanı nasıl hacklediğini söylemedi.

Bleeping Computer bildirdiği üzere, devlet kurumlarından ve hastanelerden kasten uzak durduklarını söyleyen bir AvosLocker üyesiyle konuştu. Bilgisayar korsanı, böyle bir şey olduğunda, bunun nedeninin "bir bağlı kuruluşun bir ağı önce incelememize gerek kalmadan kilitleyeceğinden" kaynaklandığını söylüyor.

AvosLocker'ın kolluk kuvvetleri nedeniyle devlet kurumlarından kaçınıp kaçınmadığı sorulduğunda, bilgisayar korsanı, ABD yasalarının "anavatan" üzerinde "yargı yetkisi" bulunmadığını ve AvosLocker'ın "vergi ödeyen paranın elde edilmesi genellikle zor olduğu" için devlet kurumlarından kaçındığını açıkladı.

ABD başkanı Biden'ın siber suçlara karşı açıklamasının ardından yüksek profilli fidye yazılımı saldırılarındaki düşüş göz önüne alındığında, bu açıklama biraz yanıltıcı gelebilir. Ancak bu bir yalan değil - hükümet organları fidye ödemenin daha fazla saldırıyı teşvik edeceğinden korkuyor, bu yüzden ne pahasına olursa olsun fidye ödemekten kaçınıyorlar.

Peki, sonuç? Devlet kurumlarının fidye yazılımı saldırılarına karşı hala savunmasız olduğu ve yüksek profilli saldırılardaki düşüşün güvenlikteki artışla pek ilgisi olmadığı açıktır. Fidye yazılımı gruplarını korkutmak veya ödemeyi reddetmek gelecekteki felaketleri önlemek için yeterli değildir; hükümetler, hastaneler ve işletmeler siber güvenliği ciddiye almaya başlamalı.

Son Haberler