BlackBerry OS'un Fişi Çekiliyor; İşte Ayrıntılar

BlackBerry OS'un Fişi Çekiliyor; İşte Ayrıntılar
4 Ocak'ta BlackBerry, BlackBerry OS ve BlackBerry PlayBook OS desteğini sonlandıracak. BlackBerry 7.1 OS ve önceki sürümleri, BlackBerry 10 ve BlackBerry PlayBook...

4 Ocak'ta BlackBerry, BlackBerry OS ve BlackBerry PlayBook OS desteğini sonlandıracak. BlackBerry 7.1 OS ve önceki sürümleri, BlackBerry 10 ve BlackBerry PlayBook OS 2.1 kullanan cihazlar temel işlevleri kaybedecektir.

4 Ocak'ta BlackBerry OS cihazları arama yapma, SMS gönderme ve hatta 9-1-1'i arama özelliğini kaybedecek. BlackBerry OS cihazları muhtemelen Wi-Fi ve mobil veri kullanırken bağlantı sorunları yaşayacaktır. BlackBerry OS desteğini keserek BlackBerry, halen kendi işletim sistemini çalıştıran bu mobil cihazları etkin bir şekilde yok ediyor.

BlackBerry OS ve BlackBerry PlayBook OS 2.1 desteğinin sona ermesi, bazı uygulamaların işlevselliğini de etkileyecektir. Etkilenen uygulamalardan bazıları BlackBerry Link, BlackBerry Desktop Manager, BlackBerry World, BlackBerry Protect, BlackBerry Messenger ve BlackBerry Blend olacaktır. Değişiklik, BlackBerry'nin barındırılan e-posta adreslerini de etkileyecek, bu nedenle bu hizmeti kullanan müşterilerin yeni bir e-posta sağlayıcısına geçmeleri gerekecek.

BlackBerry PlayBook OS desteğinin sona ermesi aynı zamanda BlackBerry PlayBook tableti kullanan bu kişilerden biriyseniz, sınırlı işlevsellik yaşayacaksınız ve tabletiniz büyük olasılıkla kullanılamaz hale gelecek.

Eski BlackBerry telefonlarını BlackBerry desteği olmadan çalıştırmaya yönelik girişimler var, ancak bunlar pek iyi çalışmıyor. Kullanıcılar Wi-Fi veya mobil veri kullanarak internete bağlanabildi, ancak birçok web sitesi en son güvenlik protokollerine sahip olmayan bir cihaza bağlanmayı reddediyor. Ve bu yöntemi denemek isteseniz bile, BlackBerry OS 7.1 çalıştıran bir cihaza ihtiyacınız olacak çünkü BlackBerry 10 OS cihazları BlackBerry servislerine fazlasıyla güveniyor.

BlackBerry, kendi BlackBerry OS ile telefon ve tablet yapmayı bıraktı ve 2015'te mobil cihaz işletim sistemi olarak Android'i kullanmaya başladı. Son yıllarda BlackBerry bir donanım şirketinden bir yazılım şirketine dönüştü. Günümüzde BlackBerry, şirketlere ve hükümetlere güvenlik yazılımı ve hizmetleri sağlamaya daha fazla odaklanıyor.

Son Haberler