Bloomberg: iPhone 13 Serisi Uydu Bağlantısı Özelliği Gelecek Yıla Kadar Başlamayacak

Bloomberg: iPhone 13 Serisi Uydu Bağlantısı Özelliği Gelecek Yıla Kadar Başlamayacak
Güvenilir Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple'ın iPhone 13'ün bir parçası olarak uydu iletişim özelliklerini dahil edeceğini açıkladı. Bugün, Bloomberg...

Güvenilir Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple'ın iPhone 13'ün bir parçası olarak uydu iletişim özelliklerini dahil edeceğini açıkladı. Bugün, Bloomberg haberi doğruladı ve yaklaşmakta olan iPhone'ların düşük dünya yörüngeli uydularla iletişim kurabilen donanım içereceğini açıkladı. ancak bunu kullanacak yazılım başlangıçta etkinleştirilmemiş olabilir.

Bloomberg, Apple'ın acil durumlarda kullanıcılara yardım etmeye odaklandığını söyledi. Örneğin, uydular, kullanıcıların cep telefonu hizmeti olmayan uzak yerlerde bile ilk müdahale ekiplerine metin göndermesine izin verecek. Ancak Bloomberg, "özelliklerin gelecek yıldan önce hazır olma ihtimalinin düşük olduğu" konusunda uyarıyor.

Bloomberg, 2019'da Apple'ın uydu hedeflerini baştan sona ele aldı. Ancak, bu hafta Kuo'nun raporu, yetenek hakkındaki tartışmaları yeniden alevlendirdi ve Kuo, iPhone 13'ün bunu destekleyeceğini öne süren ilk kişi oldu.

Bloomberg, Apple'ın uydu bağlantısını kullanarak iki ilgili özellik geliştirdiğini söylüyor. Apple, görünüşe göre acil durum uydu mesajlarını Mesajlar uygulamasına entegre ederek, kullanıcıların herhangi bir hücre sinyali olmadan acil servislerle iletişim kurmasına ve arkadaşlarını yakınlaştırmasına olanak tanıyacak. Bloomberg, acil durum mesajlarının gri baloncuklar olarak görüneceğini ve geleneksel iMessage mavisi ve SMS yeşiline katılacağını söylüyor. Telefon görüşmeleri de sonunda desteklenebilir.

İkinci özellik, uçak kazaları ve batan gemiler gibi büyük acil durumlar için daha doğrudan bir raporlama mekanizması olacaktır.

Rapora göre, bir uyduya bağlanmak için kullanıcının dışarıda olması gerekiyor. Sinyal almak bir dakika kadar sürebilir. Uydu özelliklerinin kullanılabilirliği, yerel yasalara göre bölgeye göre değişiklik gösterecektir.

Apple'ın iPhone 13'ü Eylül ayında bir medya etkinliğinde resmen tanıtması bekleniyor. Apple'ın müşterilere uydu özelliklerine erken bir bakış sunup sunmayacağı henüz bilinmiyor. Geçmişte, özelliklerin hazır olmadan önce önizlemesi, şirket için, özellikle de Apple, iPhone X'in yanında AirPower matını duyurduğunda, bir miktar kamu utancına neden oldu.

Ancak AirPower matı hiçbir zaman bir nakliye ürünü olarak hayata geçmedi ve Apple, Mart 2019'da çabaları kamuya açık bir şekilde iptal etti.

Son Haberler