Brave, Google'a Veda Ederek Kendi Arama Motorunu Varsayılan Olarak Kullanıma Sundu

Brave, Google'a Veda Ederek Kendi Arama Motorunu Varsayılan Olarak Kullanıma Sundu
Giderek daha popüler hale gelen gizlilik odaklı tarayıcı Brave, resmi olarak varsayılan arama motoru olarak Google'a veda ederek, dünyanın en popüler arama...

Giderek daha popüler hale gelen gizlilik odaklı tarayıcı Brave, resmi olarak varsayılan arama motoru olarak Google'a veda ederek, dünyanın en popüler arama motorunu "Brave Arama" lehine değiştirdi, şirket bir blog gönderisinde duyurdu.

Brave Search, "gizliliği koruyan" bir arama motoru isteyen müşterilere Brave'in yanıtıdır ve Brave'in kendi "bağımsız dizini" kullanılarak oluşturulmuştur ve kullanıcıları, aramalarını veya tıklamalarını izlemez. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Kanada'daki Brave kullanıcıları, adres çubuğunda Google yerine otomatik olarak Brave Search'ü varsayılan arama motoru olarak ayarlayacaktır. Brave Search, Fransa'daki Qwant ve Almanya'daki DuckDuckGo gibi diğer varsayılan tarayıcıların da yerini alıyor.

Günümüzün Brave masaüstü tarayıcı güncellemesi (sürüm 1.31) ve Brave Android uygulaması (sürüm 1.31)* ve Brave iOS uygulaması (sürüm 1.32), bu beş ülkedeki yeni kullanıcılar için tamamen yerelleştirilmiş olarak Brave Search'ü otomatik olarak varsayılan olarak sunar. İngilizce olmayan coğrafyalardaki sürümler. Cesur kullanıcılar, tercih ettikleri takdirde arama motoru ayarlarını yöneterek farklı bir arama seçeneğini kolaylıkla seçebilirler. Cesur Arama, search.brave.com adresindeki diğer tarayıcılarda da mevcuttur.

Tüm ülkelerdeki kullanıcılar yine de varsayılan arama motorlarını Google'a veya DuckDuckGo'ya geri döndürebilecekler, ancak Brave çoğunluğun bunu yapmayacağını umuyor. Brave Search, mevcut haliyle herhangi bir reklam göstermiyor, ancak şirket bu hafta bunu değiştirme planlarını duyurdu. Brave, arama motorunun ücretsiz sürümünün "yakında reklam destekli olacağını" ve şirketin daha sonra reklamsız bir premium plan sunmayı planladığını söylüyor. Brave, Brave Search'ü bu yazın başlarında beta olarak başlattı.

Son Haberler