Bu Yıl Yüzde 64 Daha Fazla Fidye Yazılım Saldırısı Gördü

Bu Yıl Yüzde 64 Daha Fazla Fidye Yazılım Saldırısı Gördü
Bu noktada hemen hemen herkes fidye yazılımı saldırılarının arttığını biliyor, ancak kesin yüzde şimdiye kadar bir miktar gizemli kaldı. Barracuda...

Bu noktada hemen hemen herkes fidye yazılımı saldırılarının arttığını biliyor, ancak kesin yüzde şimdiye kadar bir miktar gizemli kaldı. Barracuda Ağı, bu konuda yararlı olabilecek bazı çok uygun bilgileri yayınladı ve bu raporun belirttiği ilk şey, fidye yazılımı saldırılarının bu yıl %64 oranında arttığıdır. Bu, Covid ve benzerleri nedeniyle artan güvenlik açıklarının bir sonucu olabilir ve gerçekten kötü olan şey, bu saldırıların çoğunun hastaneler gibi yerleri hedef alması ve kritik altyapıya yönelik saldırıların gerçekleşme sıklığının oldukça artmasıdır.

Tüm bunlar söylendikten ve artık ortadan kalktıktan sonra, fidye yazılımı saldırılarının yaklaşık %57'sinin altyapı, finansal hizmetler ve seyahat gibi şeyler üzerinde çalışan şirketler olduğunu belirtmek önemlidir. Bu, sayının geçen yıl yaklaşık %18 civarında olmasının nedeni ile alakalıdır; bu, bu saldırıların arkasındaki kişilerin daha çok, her şey göz önünde bulundurularak ve dikkate alınarak bu sektörlerde çalışan şirketlere ve endüstrilere odaklandığı anlamına gelir.

Bu saldırıların %19'u REvil ve %8'i Darkside tarafından gerçekleştirildi; bu, şu anda orada bulunan fidye yazılımının büyük bir kısmından sorumlu olan birkaç seçkin çete arasında bir saldırı yoğunluğu olduğunu gösteriyor. Talep edilen ortalama fidye de oldukça arttı ve bu saldırıların %30'unun 30 milyon doların üzerinde fidye içerdiği ortalama 10 milyon dolara çıktı. Bu, önlem alınmazsa çok fazla zarar vermeye devam edecek bir şey ve geçtiğimiz yıl görülen artış, birileri adım atmaya başlayana kadar devam edecek bir şey.

Son Haberler