Canonical, Gömülü Ekranlar İçin Ubuntu Frame'i Piyasaya Sürdü

Canonical, Gömülü Ekranlar İçin Ubuntu Frame'i Piyasaya Sürdü
Ubuntu işletim sisteminin arkasındaki şirket olan Canonical, Ubuntu Frame'in piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Yeni ürün, geliştiricilere etkileşimli kiosklar...

Ubuntu işletim sisteminin arkasındaki şirket olan Canonical, Ubuntu Frame'in piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Yeni ürün, geliştiricilere etkileşimli kiosklar ve dijital tabela çözümleri gibi gömülü ekranlarda uygulamaları kolayca oluşturma ve dağıtma yolu sağlamayı amaçlıyor.

Şirkete göre, Ubuntu Frame'in kullanılabilirliği artık geliştiricilerin DRM, KMS, giriş protokolleri veya güvenlik politikaları gibi kısmi çözümleri entegre etmesi ve sürdürmesi gerekmediği anlamına geliyor. Bu, geliştiricilerin ekranda gösterilecek içeriğe odaklanması için daha fazla zaman kazandıracak ve kodda artık gerekli olmayan hata ve güvenlik açıklarının sayısını azaltacaktır.

Geliştirmeyi olabildiğince kolaylaştırmak için Ubuntu Frame, Flutter, Qt, GTK, Electron ve SDL2 gibi araç takımlarıyla uyumludur ve diğerlerinin yanı sıra HTML5 ve Java tabanlı uygulamalar için de bir çözüme sahiptir.

Canonical'in Akıllı Ekranlar Mühendisliği Müdürü Michał Sawicz, Ubuntu Frame'in lansmanı hakkında şunları söyledi:

“Ubuntu Frame'in güvenilirliği sahada geniş çapta test edildi. Teknolojisi 7 yıldan fazla bir süredir geliştirilmekte ve 5 yıldır üretimde, en son teknikler kullanılarak ve üretimde Linux masaüstü ve mobil kullanıcılarına dağıtılmaktadır. Bu nedenle, Ubuntu Frame, gömülü cihazlar için günümüzde mevcut olan en olgun grafik sunucularından biridir.”

Canonical'in IoT ve gömülü sistemler için işletim sistemi olan Ubuntu Core ile birlikte, Ubuntu Frame, cihazların tüm kullanım ömürleri boyunca desteklenmesini sağlamak için 10 yıl boyunca desteklenecektir. Canonical ayrıca ürün ekiplerine ve Ubuntu Frame'in kurumsal müşterilerine, karşılaştıkları sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için destek sağlayacak.

Canonical'in Ubuntu Frame'i piyasaya sürdüğünü görmek ilginç. Ubuntu kullanımının Windows'a kıyasla sönük kaldığı kişisel bilgi işlem alanından farklı olarak, iş dünyasında sunucu çalıştırma gibi işler yapmak için biraz daha popüler. Umarım bu hareket Canonical'in daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olur.

Son Haberler