Canonical, Ubuntu 14.04 LTS ve 16.04 LTS Ömrünü Uzatıyor

Canonical, Ubuntu 14.04 LTS ve 16.04 LTS Ömrünü Uzatıyor
Ubuntu işletim sisteminin yaratıcısı Canonical, Ubuntu 14.04 LTS 'Trusty Tahr' ve Ubuntu 16.04 LTS 'Xenial Xerus'un kullanım ömürlerinin uzadığını ve...

Ubuntu işletim sisteminin yaratıcısı Canonical, Ubuntu 14.04 LTS 'Trusty Tahr' ve Ubuntu 16.04 LTS 'Xenial Xerus'un kullanım ömürlerinin uzadığını ve artık her birinin on yıl ömür alacağını duyurdu. Yeni uzantılarla birlikte Ubuntu 14.04 LTS, Nisan 2024'e kadar (Nisan 2022 yerine) ve Ubuntu 16.04 LTS, Nisan 2026'ya kadar (Nisan 2024 yerine) desteklenecektir. Bu, onları zaten on yıllık desteğe sahip olan Ubuntu 18.04 LTS ve Ubuntu 20.04 LTS ile uyumlu hale getiriyor.

Canonical'e göre, uzatma, kuruluşlara yükseltme planlarını yürürlüğe koymaları için daha fazla zaman vererek altyapı yükseltme maliyetlerini dengelemeleri için zaman tanıyacak. Haber, bir buçuk yıl boyunca koronavirüs tarafından vurulan şirketler için bir nebze de olsa bir rahatlama görevi görecek.

Canonical Ürün Müdürü Nikos Mavrogiannopoulos, programdaki değişiklik hakkında şunları söyledi:

“Ubuntu 14.04 ve 16.04 LTS'nin uzatılmış yaşam döngüsü ile kurumsal ortamları etkinleştirme taahhüdümüzde yeni bir sayfaya giriyoruz. Her endüstri sektörünün kendi dağıtım yaşam döngüsü vardır ve teknolojiyi farklı bir hızda benimser. Kuruluşların altyapılarını kendi şartlarına göre yönetmelerini sağlayan bir işletim sistemi yaşam döngüsü getiriyoruz.”

Tipik olarak, Ubuntu sürümleri beş yıllık destek alır. Bu, işletim sistemini kişisel olarak kullanan kişiler için geçerlidir. Ubuntu Advantage aracılığıyla ek beş yıllık destek satın alınabilir ve toplam kullanım ömrü on yıla çıkar. Ubuntu Advantage ve Genişletilmiş Güvenlik Bakımı hakkında daha fazla bilgi görmek isterseniz, konuyla ilgili Ubuntu sayfalarına göz atın.

Son Haberler