Chrome 93 Duyuruldu; İşte Sunulan Yenilikler

Chrome 93 Duyuruldu; İşte Sunulan Yenilikler
Chrome 92, diğer birçok şeyin yanı sıra ödeme işleyici yapılandırmalarını kullanımdan kaldırarak ve Aşamalı Web Uygulamalarını (PWA'lar) geliştirerek...

Chrome 92, diğer birçok şeyin yanı sıra ödeme işleyici yapılandırmalarını kullanımdan kaldırarak ve Aşamalı Web Uygulamalarını (PWA'lar) geliştirerek Temmuz ayında Kararlı kanala geri döndü. Kısa süre içinde herkesein kullanımına sunulacaktır. Getirdiği özellikler ve geliştirmelerin yanı sıra, bu Chrome sürümü, Google'ın normal sürüm temposundaki son sürüm olması nedeniyle de önemlidir. Önümüzdeki ay Chrome 94'ten itibaren şirket dört haftalık bir sürüm döngüsüne geçecek.

Kullanımdan kaldırmalardan başlayarak, Chrome 93, Taşıma Katmanı Güvenliği'ndeki (TLS) 3DES şifre blok zincirleme (CBC) şifre paketi desteğini kaldırıyor. Google, son birkaç on yıldır daha yeni ve daha iyi AES tabanlı değiştirmelerin mevcut olması da dahil olmak üzere, bunun için birkaç neden gösterdi. 3DES ayrıca Sweet32 saldırısına karşı savunmasızdır ve özellikle mobil platformlarda son derece yavaştır, pil tüketir ve CPU yoğundur. Ayrıca, uygulamalarının çoğu önbellek ve zamanlama tarafı kanallarını sızdırıyor. Aynı şekilde Google, 989 ve 990 numaralı bağlantı noktalarındaki HTTP, HTTPS ve FTP sunucularına bağlantıları da engelliyor. Bu, güvenlik nedenlerinden dolayıdır ve ALPACA saldırısının hafifletilmesidir.

Google, web uygulamalarının gerektiğinde kendilerini not alma uygulamaları olarak tanımlamasına izin vererek Chrome'u daha da geliştiriyor ve bu da işletim sistemi düzeyinde entegrasyonlara da olanak tanıyor. Çok Ekranlı Pencere Yerleştirme API'si, Chrome'un birden çok ekranda kullanılmasının daha iyi bir deneyimle sonuçlanacağı üretkenlik kullanım durumlarını karşılamak için geliştirilmektedir. WebOTP API desteği, geliştiricilerin SMS yoluyla gönderilen tek seferlik şifreleri (OTP) belirli bir biçimde almasına ve imzalamış olmanız koşuluyla Android ve masaüstünde Chrome arasında senkronize etmesine olanak tanıdığından, masaüstünde Chrome için de desteklenmiştir. aynı Google hesabına. SVG görüntülerinin artan popülaritesi göz önüne alındığında, Clipboard API artık bu formatı da destekliyor. Benzer şekilde, tarayıcı satıcılarının tekliflerine oynatma hızı kontrolleri eklemesiyle birlikte Chrome, şirketlere web sitelerinde medya oynatırken bu kontrolü etkinleştirip devre dışı bırakmaları için bir yol sunuyor.

Yukarıdakilerin hepsinden ayrı olarak, Google, Chrome 93'te de bulunan geliştiricilere yönelik tonlarca yeteneğe sahiptir. Form kontrollerinin rengini değiştirmek için bir CSS özelliği ekleniyor, "contain" özelliğine yeniden "style" anahtar kelimesi ekleniyor, CSS Modül Komut Dosyaları desteği ekleniyor, AbortSignal.abort() statik fabrika yöntemi uygulanıyor geliştiricilerin hayatını kolaylaştırmak için tanıtıldı ve meta öğesinin "medya" özelliği artık onurlandırılacak, böylece geliştiriciler bir medya sorgusu kullanarak web sitelerinin tema renkleri arasında geçiş yapabilir. Aynı şekilde, CSS esnek kutusu ve esnek öğeler, burada W3C belgesinde öne sürülen konumsal hizalama için anahtar sözcüklere uyacaktır.

Ayrıca, Object.prototype.hasOwnProperty statik yönteminin kullanımı daha kolay bir uygulaması olan Object.hasOwn adlı yeni bir boole özelliği tanıtılmaktadır. Chrome 93, yerel ayar verilerini eşleştirmek için JavaScript motoru v8'de kullanılan BestFitMatcher'ı uygulamak için ICU LocaleMatcher'ı da kullanacak. Benzer şekilde, Error() yapıcısı artık hataların fazla geliştirme çabası gerektirmeden zincirlenmesine izin verecek "neden" adlı isteğe bağlı bir parametreye sahiptir. Son olarak, kullanıcı medya tercih özellikleri arasında bir dizi yeni HTTP İstemci İpuçları başlığı sunuluyor ve web sitelerinin başlıklara dayalı olarak web sitesinin görsel özellikleriyle ilgili "daha akıllı" seçimler yapmasına olanak tanıyor.

Chrome 93'ün bugün daha sonra kullanıma sunulması bekleniyor. Gün boyunca sizin için otomatik olarak 93 sürümüne güncellenmezse, güncelleme kullanılabilir olduğunda tetiklemek için Yardım > Google Chrome Hakkında'ya gidin. Sırada, şu anda Beta kanalında olan ve üç hafta sonra olan 21 Eylül'de bir Kararlı sürüm çıkması beklenen Chrome 94 var. Chrome 94 ile Google, sonraki Chrome sürümleri için dört haftalık bir sürüm döngüsüne geçecek.

Son Haberler