Chrome Kullanıcıları Yakında Sekme Gruplarını Kaydedebilir ve Geri Yükleyebilir

Chrome Kullanıcıları Yakında Sekme Gruplarını Kaydedebilir ve Geri Yükleyebilir
Google, özelliğe kaydetme ve geri yükleme seçenekleri ekleyerek Chrome web tarayıcıları sekmesi gruplama işlevini genişletmeye çalışıyor.Google, 2020'de...

Google, özelliğe kaydetme ve geri yükleme seçenekleri ekleyerek Chrome web tarayıcıları sekmesi gruplama işlevini genişletmeye çalışıyor.

Google, 2020'de Chrome tarayıcısının geliştirme sürümlerinde Sekme Grupları özelliğini tanıttı. Günümüzde, kararlı sürümün tüm kullanıcıları için sekme gruplandırma mevcuttur.

Chrome tarayıcısında herhangi bir açık sekmeye sağ tıklayın ve sağ tıklama bağlam menüsünün "sekmeyi yeni gruba ekle" seçeneğini seçin. Her gruba renkler ve özel başlıklar atayabilir ve bir gruba ek sekmeler yerleştirmek için sürükle ve bırak veya sağ tıklama menüsünü kullanabilirsiniz.

Tarayıcı penceresinde diğer sekmelere yer açmak için gruplar daraltılabilir.

Kaynakları korumak için Sekme Gruplarının otomatik olarak daraltılması veya daraltılmış gruplardaki sekmelerin dondurulması gibi diğer özellikler üzerinde hala çalışılmaktadır.

Google'ın üzerinde çalıştığı en son özellik eklemesi, Sekme Gruplarına kaydetme ve geri yükleme işlevi ekler.

Sekme Grupları, kullanıcılar göz atma oturumlarını başlatıp bitirdiğinde Chrome tarafından otomatik olarak kaydedilir ve geri yüklenir. Yeni özellik, kullanıcılara oturumları manuel olarak kaydetme ve geri yükleme seçenekleri sunar.

Chrome'da Sekme Gruplarını Kaydet özelliğini etkinleştirin

Google'ın, Sekme Gruplarının kaydedilmesini sağlamak için Chrome Canary'de deneysel bayrağı kullanıma sunduğunu, ancak özelliğin henüz tam olarak çalışmadığını unutmayın. Özelliği etkinleştirdiğinizde bir grubu kaydetme seçeneğine sahip olsanız da, kaydetme işlemini gerçekleştiren işlev henüz tamamlanmadı. Yani şu anda işlevsel değil, yakında işlevsel hale gelecektir.

Özelliği etkinleştirmek için aşağıdakileri yapın:

  • Chrome adres çubuğuna chrome://flags/#tab-groups-save dosyasını yükleyin.
  • Deneysel bayrağı Etkin olarak ayarlayın.
  • Tarayıcıyı yeniden başlatın.

Etkinleştirilip yeniden başlatıldığında, Sekme Gruplarının başına sağ tıklayın ve Grubu Kaydet seçeneğini değiştirin.

Özellik henüz tam olarak kullanıma sunulmadığından, grupların işlevsellik kullanılarak nasıl geri yüklenebileceği belirsizdir. Kaydetme, yalnızca geri yükleme seçeneği varsa yararlıdır. Sekme çubuğuna veya başka bir yere sağ tıkladığınızda kullanılabilir olup olmayacağı görülmeye devam ediyor.

Sekme Gruplarını kaydetme ve muhtemelen onları geri yükleme yeteneği, hoş bir özellik ekidir. Chrome kullanıcılarının, işlemdeki sekmeleri veya grubu kaybetmeden tekrar kapatmadan önce tüm grupları kaydetmesine ve istek üzerine geri yüklemesine izin verebilir.

Bu özelliğin, benzer işlevler sunan Acid Tabs, Simple Window Saver veya Tabs Plus gibi tarayıcı uzantılarını nasıl etkileyeceği henüz belli değil.

Source: ghacks

Son Haberler