Chrome'un Medya Kontrolü Widget'ı Sessiz Düğmesi Alıyor

Chrome'un Medya Kontrolü Widget'ı Sessiz Düğmesi Alıyor
Google Chrome'un küresel medya kontrolleri özelliği yakında bir sessiz düğmesi alacak. Google, Aralık 2019'da yayınlanan Chrome 79'da küresel medya kontrolleri...

Google Chrome'un küresel medya kontrolleri özelliği yakında bir sessiz düğmesi alacak. Google, Aralık 2019'da yayınlanan Chrome 79'da küresel medya kontrolleri özelliğini kullanıma sunmaya başladı. Chrome'un araç çubuğundan medya oynatmayı kontrol etmenin bir yolu olarak tasarlanan bu özellik, kullanıcının oynatmayı kontrol etme yeteneğini geliştirdi.

Daha önce, Google Chrome kullanıcıları, doğrudan sayfada durdurmak için medya yürüten sekmeye geçmek zorundaydı. Yerinde yeni kontroller widget'ı ile kullanıcılar, medyayı duraklatabilir ve durdurabilir, ileri veya geri atlayabilir veya önceki veya sonraki videoya veya parçaya atlayabilir.

Genel medya denetimleri, bir sessiz düğmesi veya ses kaydırıcısı için desteklenmedi; bu, Chrome kullanıcılarının, medya kontrol widget'ı yerinde olsa bile, sesi değiştirmek veya sesini kapatmak/açmak için tarayıcıdaki medya ile sekmeyi etkinleştirmeleri gerektiği anlamına geliyordu.

En son Google Chrome Canary sürümü, sayfadaki medya oynatıcı öğesini kullanarak durumu değiştirmek için artık sekmelere geçmek zorunda kalmadan Chrome'da oynatılan medyanın sesini kapatmak/açmak için bir sessiz düğmesi desteği sunar.

Google Chrome, ses kapatma özelliklerini destekledi ve destekliyor. Önceden, Chrome kullanıcıları sesi tek bir tıklamayla kapatmak/açmak için sekmelerdeki ses göstergesi simgesini kullanabilirdi. Bu özellik rahattı, ancak Google, işlevselliği kaldırdığında ve bunun yerine tüm siteyi sessize almak için kontrollerle değiştirdiğinde 2018'de değiştirdi.

Sekme tabanlı sessize almayı geri isteyen Chrome kullanıcıları, web tarayıcısı için Smart Mute uzantısına bakmak isteyebilir.

Yeni sessiz özelliği, farklı bir biçimde ve merkezi bir konumda da olsa, ayrı sekme tabanlı ses kapatma yeteneklerini geri getiriyor.

Chrome'un medya denetimi özelliğinin yeni sessiz seçeneği, tüm Kanarya kullanıcılarının kullanımına sunuluyor. chrome://flags/#global-media-controls-modern-ui tercihini Etkin olarak ayarlayarak hemen kilidini açabilirsiniz.

Yeni sessiz seçeneği, yeniden başlatmanın ardından görünür olmalıdır.

Chrome, arayüzdeki her ses oynatma kaynağı için kontrolleri görüntüler; bu, bunlar için birden fazla sessize alma seçeneğine sahip olduğunuz, ancak kontrollerde genel sessize alma seçeneğinin olmadığı anlamına gelir.

Yayın işlevini kullanan Chrome kullanıcıları, artık mevcut olan yeni ses kaydırıcısını ve cihaz seçici altbilgi görünümünü fark edebilir. Ses düzeyi kaydırıcısı, Chrome'da medya oynatma için kullanılamaz, yalnızca yayınlama işlemleri için kullanılabilir.

Sesi kapatmak/açmak için sekmeyi etkinleştirmek veya tüm siteyi sessize almak için sekmeye sağ tıklamak gerekmediğinden, sessiz seçeneği Google Chrome'un medya oynatma kontrolünün kullanışlılığını önemli ölçüde artırır. Sessize alma, medya oynatmayı durdurmaz.

Son Haberler