Çin'den Yeni Karar: Çocuklar Haftada 3 Saat Oyun Oynayabilecek

Çin'den Yeni Karar: Çocuklar Haftada 3 Saat Oyun Oynayabilecek
Çin, video oyunları söz konusu olduğunda sorunlu bir geçmişe sahip. 2015 yılında, ülkenin gençliğini ve kültürünü korumak için uyguladığı oyun...

Çin, video oyunları söz konusu olduğunda sorunlu bir geçmişe sahip. 2015 yılında, ülkenin gençliğini ve kültürünü korumak için uyguladığı oyun konsollarının alım satımına yönelik ülke çapındaki yasağı nihayet sona erdirdi. Sadece birkaç ay önce, Steam için yalnızca ülkenin katı düzenlemelerine uyan oyunlar sunan, örneğin kan ve kumarla ilgili olanlar gibi resmi bir Çinli müşteri başlatıldı. Şimdi, Çin hükümeti, ülkedeki reşit olmayanların her hafta sonu en fazla üç saat video oyunları oynayabileceğini belirten yeni bir kural duyurdu.

Devlete bağlı Çin medya kuruluşu Xinhua, hükümetin 18 yaşından küçüklerin Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri günde yalnızca bir saat video oyunları oynayabileceği yeni bir düzenlemeyi açıkladığını bildirdi. Ayrıca, söz konusu günlerde bu hizmet yalnızca 20:00 - 21:00 saatleri arasında sunulacağından, o saati ne zaman kullanmak istediklerine karar vermek reşit olmayan kişiye bağlı olmayacaktır, yani bu alanı tam olarak kullanmazsanız, siz Şanssızsın.

İlginç bir şekilde Çin, ebeveynleri bu kuralları uygulamaya teşvik etmiyor, bunun yerine Tencent ve NetEase gibi Çinli oyun şirketlerinin, küçüklerin gerçekleştirdiği oyun etkinliklerinin izlenebilmesi için gerçek ad kaydı ve girişler uygulayarak sistemlerini geliştirmelerini şart koşuyor. Bu sisteme kayıt olmayan 18 yaşından küçük hiç kimse oyun oynayamayacaktır.

Xinhua'ya göre, bu kısıtlamaların nedeni, Pekin'in oyuncuların kullandığı platform ne olursa olsun "çevrimiçi oyun bağımlılığını" önlemek istemesi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bile 2019'da "oyun bozukluğunu" bir hastalık olarak kabul etti ve oyun endüstrisini hayal kırıklığına uğrattı.

Bundan önce, Çin'deki reşit olmayanlara hafta içi 90 dakika ve hafta sonu üç saat izin verildi, bu da mümkün olan maksimum oyun süresinin %66 oranında azaltıldığı anlamına geliyor. Hafta sonları dışında resmi tatillerde de bir saat kuralı geçerlidir.

Son Haberler