Çip sıkıntısı Tesla'yı da vurdu

Çip sıkıntısı Tesla'yı da vurdu
Tesla Inc (TSLA.O), dördüncü çeyrek satış hedefini karşılamak için Çin yapımı Model 3 ve Model Y araçlarının bazılarında küresel çip sıkıntısı nedeniyle bir takım özellikleri kaldırdığıı duyurdu

Otomobil üreticileri küresel bir çip sıkıntısıyla boğuşmaya devam ederken, fabrikadan yeni modeller çıkarmak için yaratıcı problem çözme yöntemlerini kullanmak zorunda kalıyorlar. Örneğin, bazı markalar, yarı iletken eksikliklerini önlemek için koltuk ısıtıcıları, motor çalıştırma-durdurma sistemleri ve çift bölgeli klima kontrolü gibi özellikleri geçici olarak kaldırmayı tercih etti.

Bu şirketlerden biri de Tesla... CNBC tarafından yayınlanan yeni bir habere göre, EV üreticisi, Çin'de belirli bir direksiyon kremayeri elektronik kontrol ünitesi olmayan bazı Model 3 sedanlar ve Model Y crossover SUV'lar üretiyor.

Bu durumdan kaç aracın etkilendiği belli değil. Orijinal rapor, "Çin, Avustralya, İngiltere, Almanya ve Avrupa'nın diğer bölgelerindeki müşterilere gönderilen on binlerce aracın" etkilendiğini söylüyor. Tesla'nın ABD veya Kanada'da üretilen veya satılan araçlarla ilgili benzer kararlar alıp almadığı ise belli değil.

Haberde belirtilene göre CNBC, adı verilmeyen bir çift çalışanla konuştu ve konuyu tartışan şirket içi yazışmalar hakkında bilgi edindi. Şirket içi rapor, bileşen "normal sürüş senaryolarında" elektronik bir yedek olarak kabul edildiğinden, eksik direksiyon kutusu ECU'sunun düzenli güvenli sürüş için gerekli olmadığını söylüyor.

Son Haberler