Altın fiyatları her gün bir önceki günü aratıyor! Rekor tırmanış sonrası o rakamı görenlerin ağzı açık kaldı!

Altın fiyatları her gün bir önceki günü aratıyor! Rekor tırmanış sonrası o rakamı görenlerin ağzı açık kaldı!
Son dönemde Fed'in yeni faiz artırım beklentisi, dolar endeksini Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkarmış, bu durum ise altın fiyatlarında rekor seviyelerin ardı ardına gelmesine neden oldu

Altın gram fiyatı, dolar kuru ve ons altın fiyatlarına bağlı olarak hareket etmektedir. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte düğün sezonunun açılması, altın talebini artırmıştır. Serbest piyasada ise altın fiyatları yukarı yönlü bir seyir izlemiştir. Dolar/TL kurunun 20,90 seviyelerinde seyretmesi ve ons altın fiyatının 1980 dolar bandında hareket etmesi dikkat çekmektedir.

GRAM ALTIN 1.345 TL'YE YÜKSELDİ

altın

Altın gram fiyatı ise 1345 TL seviyesine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırmıştır. Bu yükselişin nedenleri arasında ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin beklentileri karşılamaması ve Fed'in gelecek ay faiz artırımına gitme olasılığının artması yer almaktadır. Bu durum dolar endeksinin yukarı yönlü hareket etmesine yol açmıştır. Dolar/TL kurunun 20,90 seviyesine yükselmesi de gözlemlenen gelişmeler arasındadır. Ons altın fiyatının ise 1980 doları aşması dikkat çekicidir.

Altın fiyatlarındaki gelişmelerde Fed'in politikaları önemli bir rol oynamaktadır. Haziran ayında gerçekleşecek olan Fed faiz toplantısı öncesinde piyasalar Fed'e odaklanmış durumdadır. Faiz kararının açıklanacağı toplantı sonrasında altın fiyatlarında belirli bir etki görülebilir. Özellikle faiz artırım ihtimalinin güçlendiği ve piyasalarda yüzde 50'nin üzerinde bir olasılığın hesaplandığı belirtilmektedir. Bu nedenle, altın fiyatlarının gelecekteki seyrini belirlemek için piyasaların yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Son Haberler