Binance CEO'su açıkladı: Giden paralar geri döndü

Binance CEO'su açıkladı: Giden paralar geri döndü
FTX çöküş destanının ortasında, müşteriler önde gelen kripto borsası Binance'den sadece 12 saat içinde 1,14 milyar dolar çekti ve CEO'suna göre, büyük para çekme işlemleri "kolaylıkla halledildi" ve şimdi "işler istikrara kavuşmuş görünüyor".

FTX'in çöküşü ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried'in (SBF) ABD yetkilileri tarafından Bahamalar'dan tutuklanmasının ardından kripto para sektörünün durumuna ilişkin korkuların ortasında müşteriler borsadan milyarlarca dolar para çekti.

Changpeng Zhao, bunun "işlediğimiz en yüksek para çekme işlemi olmadığını, ilk 5'te bile olmadığını" tweetledi.

CEO, mevduatların Binance'e geri döndüğünü söyledi.

"İşler stabilize olmuş gibi görünüyor. Dün işlediğimiz en yüksek para çekme işlemi değildi, ilk 5 bile değildi. LUNA ya da FTX çöküşleri sırasında daha fazla işlem yapmıştık. Şimdi mevduatlar geri geliyor," diye tweet attı Çarşamba günü.

"Bugün bazı para çekme işlemleri gördük (net 1,14 milyar $). Bunu daha önce de gördük. Bazı günler net para çekme, bazı günler ise net para yatırma işlemleri oluyor. Bizim için her zamanki gibi iş. Aslında her bir CEX'te dönüşümlü olarak "para çekme işlemlerini stres testine tabi tutmanın" iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum."

FTX'in iflasından bu yana Binance, tüm müşterilerinin rezervlerine sahip olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

South China Morning Post'un haberine göre bu durum, müşteri fonlarını kardeş ticaret firması Alameda Research'e borç vererek başı derde giren FTX'ten farklılaşmasını sağlayacak.

Şirketten yapılan açıklamada, "Son olayların ardından, kullanıcıların güvenini yeniden kazanmak ve kriptonun geleneksel finanstan daha güvenli ve şeffaf olduğunu bir kez daha kanıtlamak için kullanıcıların varlıklarının sürekli zincir içi doğrulamasına erişmelerine olanak tanıyan yeni sistemler geliştirmemiz zorunludur" denildi.

FTX, önde gelen kripto borsası Binance ile olası birleşmesinin gerçekleşmemesinin ardından geçen ay iflas başvurusunda bulundu.

Bahamalar'da tutuklanmasının ardından ABD'li yetkililer Bankman-Fried'i hisse senedi yatırımcılarını dolandırmakla resmen suçladı ve suçlu bulunması halinde 115 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

SEC raporunda, Bankman-Fried'in FTX'i güvenli, sorumlu bir kripto varlık ticaret platformu olarak tanıttığı ve özellikle platformun yatırımcılara yönelik sofistike, otomatik risk önlemlerinden bahsettiği belirtildi.

Ancak şikayette Bankman-Fried'in FTX'in yatırımcılarından gizlemek için yıllar süren bir dolandırıcılık düzenlediği iddia ediliyor.

SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, "Sam Bankman-Fried'in yatırımcılara kriptodaki en güvenli binalardan biri olduğunu söylerken, aldatma temeli üzerine bir kart evi inşa ettiğini iddia ediyoruz" dedi.

Son Haberler