Binlerce kişinin maaşı tehlikede! Emeklilikte iptal şoku! Mağdur sayısı artıyor

Binlerce kişinin maaşı tehlikede! Emeklilikte iptal şoku! Mağdur sayısı artıyor
SGK son yıllarda teknolojiyi daha fazla kullanması ile birlikte kodlama sistemine geçmekte ve birçok kişinin geçmişe dönük prim günleri sıkıntıya girmektedir.

SGK kodlama sistemi son yıllarda ortaya çıkan ve birçok eski çalışanı yakından ilgilendiren bir durumdur. SGK hizmet belgesinde yer alan kodlar Ş- K ya da S harfleri olabilmektedir. Bu kodlamalar çalışanlar için oldukça önemlidir.

Kodlamalar Ne İşe Yarar?

SGK Kodlaması ne işe yarar sorusu hizmet belgesinde bu harfleri görenler tarafından merak edilen konulardan biridir. Genellikle çalışmadan sigortalı gösterilmelerin önüne geçmek için yapılan bu işlem neticesinde birçok kişi takibe takılmıştır.

S harfi sahte işyeri
Ş harfi şüpheli işyeri
K harfi kontrollü işyeri
Harflerin ne anlama geldikleri bu şekilde tanımlanmaktadır.

Ş Harfi Var ise Ne Olur?

Hizmet dökümünde Ş harfi var ise kişi emekli olabilir. Ancak yapılan incelemeler sonucunda usulsüzlük tespit edilirse emeklilik iptal olabilir. Aylık kesilir ve ödenen haksız aylıklar geri istenir. Yapılan denetimler neticesinde herhangi bir usulsüzlük tespit edilmemiş ise emeklilik aynen devam eder.

Eğer iş yeri ile ilgili sorunlar tespit edilmiş ise işyerinin kodu S yani sahte işyeri olarak değiştirilmektedir. Bu durumda sahte işyerinde yapılan tüm fiilen çalışmadan gösterilen çalışmalar iptal edilir.

Denetimler sonucunda herhangi bir sorun yok ise işyerinin kodu Ş harfinden temizlenir ve yapılan tüm işlemler SGK tarafından onaylanır. Ancak burada dikkat edilmesi ve unutulmaması gereken bir husus vardır. Eğer kişi Ş harfi olan bir yerde fiilen çalışmış ve SGK’ya bildirilmiş ise bu durumda hak kaybı ya da sorun oluşmamaktadır.

Hizmet Dökümünde Gözükmeyen Primler Var

SGK 20 yıl ve daha öncesinde oldukça eski metotlar ile çalışan kurumlardan biri idi. El ile doldurulan evraklar nedeniyle her ne kadar günümüzde dijital ortama taşınsa da geçmiş dönem ile ilgili sorunlar meydana gelmektedir.

Bu tür bir durum ile karşılaşanların SGK müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Prim yatırıldı ama gözükmüyor sorunu ile karşılaşanların mutlaka resmi müracaat etmeleri gerekmektedir.

Son Haberler