Enflasyon için kara kara düşündürecek açıklama! Asgari ücretli iyice eriyecek

Enflasyon için kara kara düşündürecek açıklama! Asgari ücretli iyice eriyecek
Halk TV'de Haber Masası programında konuşan Evren Devrim Zelyut, asgari ücrete yapılacak olan zamma rağmen vatandaşın açlık sınırının altında kalacağını ifade etti. Zelyut'a göre enflasyon çıldıracak

Halk TV'de Haber Masası programında konuşan Evren Devrim Zelyut, asgari ücrete yapılacak olan zamma rağmen vatandaşın açlık sınırının altında kalacağını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

EMEKÇİLERE DEĞİL PATRONLARA ÇALIŞAN BİR AKP VAR

"Türkiye gerçekten büyüdüyse 6.391 lira kadar bir rakam gerekir. Bugün yoksulluk sınırı 20 bin 818 lira oldu. 6.391 liranın altında açıklanacak her rakam iktidar başka bir kesimi tercih etmiştir. Türkiye'nin kaynağı yok yalanına inanmasınlar. AKP isterse bu rakamı verebilir. Dönüp AKP'nin 20 yıllık uygulamalarına baktığımızda emekçilere değil patronlara çalışan bir AKP var. Patronların da tamamına değil oligarklara çalışan bir AKP görüyoruz.

TERCİHİNİ EMEKÇİDEN YANA KULLANMAMIŞ BİR SİYASİ OTORİTE

AKP'nin büyüme masallarının en önemli parçası rakamlar. Bunlar masal, emekçinin payına bakınca 2020'nin ilk çeyreği yüzde 391., 2021'in ilk çeyreğinde 35.5, 2022 ilk çeyrekte 31.5. 39'dan 31'e düşen var. Bu insanlar açlık sınırının altında ezilmemeli. Tercihini emekçiden yana kullanmamış bir siyasi otorite görüyorum. Türkiye şu haliyle dünyanın en adaletsiz gelir dağılımına sahip ülkeleri arasında. Ben burada yöneticilerimizin elini vicdanına koymasını istiyorum.

ASGARİ ÜCRET 6 BİN BİLE OLSA KÖTÜ BİR HABERİM VAR

Asgari ücret 6 bin bile olsa kötü bir haberim var. 6.391 lira vermeyecekler zaten. Emekçilerimiz açlık sınırının altında kalacaklar. En adi besinlerle yaşamlarını sürdürmek zorunda kalacaklar. Yaşadığımız problemin temeli enflasyon. Önümüzdeki dönemde enflasyonu zıplatacak 2 gelişme var. Bugün TÜİK tarafından veri açıklandı. Türkiye'nin dış ticaret açığı Ocak Mayıs döneminde yüzde 136 arttı. Övündükleri ihracat hikaye çıktı. Geçen yıl 18 milyar dolar şimdi 43 milyar dolar. Türkiye'nin dış açığı böyle artmışsa kur önümüzdeki dönemde artacak demektir. AKP'nin en büyük günahı dolara bağlı bir ekonomiyi 20 yılda değiştirmemiş olmasıdır. Bu açıkla kur yukarı gittikçe şu an muhatap olduğumuz enflasyon çok daha trajik noktalara gidecek. Kur arttıkça enflasyon ezmeye devam edecek. Cumhuriyet tarihinde böyle büyük açıklar yok. Siz Ocak-Mayıs arasında 43 milyar dolar açık veriyorsunuz bu kuru tutmak için KKM gibi kaynakların artması gerekecek. Halka daha çok zam yapılacak, halktan alınan kaynaklar tefecilere aktarılacak.

HERKES HAZIR OLSUN ENFLASYON ÇILGINCA ARTACAK

Türkiye'de seçimlere kadar herkes hazır olsun enflasyon çılgınca artacak. Çünkü çözüme dair en küçük irade ortaya konmuyor. Bunu ilgili kurumların davranışlarından anlıyoruz."

Son Haberler