Goldman Sachs, patlayan bitcoin yerine nereye yatırım yapılması gerektiğini açıkladı

Goldman Sachs, patlayan bitcoin yerine nereye yatırım yapılması gerektiğini açıkladı
Goldman Sachs, bir araştırma notunda, gerçek talep faktörleriyle altının uzun vadede son derece değişken olan bitcoin'den daha iyi performans göstermesini bekliyor.

Goldman, altının daha sıkı finansal koşullardan etkilenme olasılığının düşük olduğunu, bunun da "yararlı bir portföy çeşitlendiricisi" olduğu anlamına geldiğini ve altının spekülatif olmayan kullanım alanları geliştirdiğini söyledi.

Goldman'ın analizi, yatırımcıların altını enflasyona ve doların değer kaybına karşı korunmak için kullanırken, bitcoin'in "riskli yüksek büyüme gösteren bir teknoloji şirketi hissesine" benzediğini söyledi.

Bankanın "sorun arayan bir çözüm" olarak adlandırdığı bitcoin'in değer önerisi, gelecekteki gerçek kullanım alanlarının kapsamından kaynaklanıyor ve bu da onu değerli metalden daha değişken ve spekülatif bir varlık haline getiriyor.

Yatırımcıların merkezi olmayan para birimini keşfetme istekliliği bitcoin'in benimsenmesine yardımcı olsa da, banka finansal koşulların daha sıkı hale geleceğini tahmin ediyor.

FTX borsasının ve 3AC hedge fonunun çöküşüne atıfta bulunan banka, "Bitcoin'in aşağı yönlü oynaklığı, birkaç büyük oyuncunun iflas başvurusunda bulunması nedeniyle sistemik endişeler tarafından da artırıldı" dedi.

Banka, her iki varlıktaki net spekülatif pozisyonlar geçen yıl keskin bir şekilde düşerken, bitcoin'in %75'lik düşüşüne karşılık altının yıllık bazda marjinal bir artış gösterdiğini belirtti.

"Daha sıkı likidite, Asya tüketici alımları, merkez bankası para talebi, güvenli liman yatırımları ve endüstriyel uygulamalar gibi gerçek talep faktörlerine daha fazla maruz kalan altın üzerinde daha küçük bir sürükleyici olmalıdır" dedi.

"Ayrıca, altın yapısal olarak daha yüksek makro volatiliteden ve hisse senedi riskini çeşitlendirme ihtiyacından faydalanabilir."

Son Haberler