Japon firmaları daha bağımsız bir şekilde denetlenecek

Japon firmaları daha bağımsız bir şekilde denetlenecek
Singapur merkezli hedge fonu 3D Investment Partners, Japon firmalarının daha bağımsız bir şekilde denetlenmesini isteyen aktivist yatırımcıların son vekalet savaşında yazılım geliştiricisi Fuji Soft Inc. yönetim kuruluna iki adayını soktu.

Son aylarda yaşanan üç mücadele, yaklaşık on yıllık yönetim reformunun bağımsız yönetim kurulu üyelerinin sayısını keskin bir şekilde artırmasının ardından Japonya'nın yönetim kurulu üyelerinin yönetimden ne kadar bağımsız olduğunu sorguladı.

Yönetişim uzmanları, dışarıdan atanan yönetim kurulu üyelerinin yönetimle yakın bağları varsa ya da uygun gözetimi sağlayamıyorlarsa sadece sözde bağımsız olduklarını söylüyor.

Fuji Soft'un %20'sinden fazlasına sahip olan 3D, Pazar günkü olağanüstü genel kurul toplantısında (EGM) şirketin dokuz üyeli yönetim kurulu için dört ek üye aday gösterdi ve mevcut dış direktörlerin yıllarca süren verimsiz sermaye tahsisini ele almakta başarısız olduğunu söyledi.

Fuji Soft fonun adaylarından ikisini destekledi.

Yokohama merkezli firma, Reuters'a yaptığı açıklamada mevcut yönetim kurulunu savunarak, dışarıdan gelen yöneticilerin bağımsızlığının "hissedarlarla hiçbir çıkar çatışması olmadan sağlandığını" söyledi. Yönetim kurulu üyeleri objektif görüşler bildirmiş ve aktif tartışmaların teşvik edilmesine katkıda bulunmuşlardır" dedi.

3D bu yıl Toshiba Corp'ta, özelleştirme de dahil olmak üzere seçenekleri araştırmak üzere holdingin stratejik bir incelemesini yeniden başlatmak için bir EGM istedi.

Hong Kong merkezli Oasis Management Perşembe günü Fujitec Co Ltd'den, görevdeki altı dış direktörün tamamını görevden almak ve fon tarafından aday gösterilen yedi yeni direktör atamak için bir EGM düzenlemesini istedi.

Asansör üreticisi, Haziran ayındaki hissedarlar toplantısından sadece bir saat önce, ailesinin dahil olduğu gayrimenkul işlemlerinin ortaya çıkmasının ardından, genel müdürünün yönetim kuruluna yeniden seçilmesi önerisini geri çekti. Yönetim kurulu daha sonra onu seçilmemiş başkan olarak atadı.

Fujitec'in %16,5'ine sahip olan Oasis, yönetim kurulunun "hissedarların en temel hakkı olan oy kullanma ve yöneticileri sorumlu tutma hakkını korkunç bir şekilde ihlal etmeye karar verdiğini" ve bağımsız dengeleyici gücün tamamen eksik olduğunu gösterdiğini söyledi.

Fujitec, Oasis'in EGM talebinin içeriğini henüz doğrulamadığını söyleyerek yorum yapmayı reddetti.

Tokyo Borsası, ana bölümündeki yaklaşık 1.800 firmanın %92'sinin yöneticilerinin en az üçte birini bağımsız olarak tanımladığını söylüyor. Ancak yönetimden bağımsızlıklarını bir dizi yazılı kriterin ötesinde ölçmek zordur.

Yönetişim uzmanları, direktörleri aday gösterecek bir komiteye sahip olmanın bu tür bir bağımsızlığı sağlamaya yardımcı olacağını söylüyor, ancak en üst düzey şirketlerin yalnızca %3,9'unun, üyelerinin çoğunluğunun dışarıdan direktörler olması gereken yasal bir aday gösterme komitesi var.

Böyle bir komite bile etkili bir bağımsızlık sağlamayabilir.

Tokyo merkezli Strategic Capital, Japan Securities Finance Co'da (JSF), menkul kıymet finansmanı sağlayıcısının uzun süredir devam eden eski Japonya Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı ve Tokyo Borsası yetkililerini üst yönetim ve direktör pozisyonlarına aday gösterme uygulamasına ilişkin bağımsız bir soruşturma yapılması için bir EGM talep etti.

Üst düzey hükümet yetkililerinin emeklilik sonrası özel sektörde iş bulma uygulaması uzun zamandır Japon bürokrasisinde yolsuzluk kaynağı olarak eleştiriliyor.

JSF'nin yasal bir atama komitesi var ancak Strategic Capital, şirketin bu sorunlu uygulama karşısında hareketsiz kalmasının komitenin işlevsiz olduğunu gösterdiğini söyledi.

Şirket, atamaların kişilerin niteliklerine göre yapıldığını söyledi.

Son Haberler