Japonya ve Belçika çip üretimi ve geliştirilmesinde işbirliği yapacak

Japonya ve Belçika çip üretimi ve geliştirilmesinde işbirliği yapacak
Anlaşma, Belçika Prensesi Astrid liderliğindeki bir iş heyetinin parçası olarak Japonya'da bulunan Rapidus Başkanı Atsuyoshi Koike ile Imec Başkanı ve CEO'su Luc Van den Hove tarafından imzalandı.

Japonya'nın çip endüstrisini canlandırmayı amaçlayan yeni kurulmuş bir Japon yarı iletken şirketi, Japonya'da üretilmek üzere yeni nesil çiplerin geliştirilmesi için Belçikalı bir araştırma kuruluşuyla işbirliği yapmak üzere bir anlaşma imzaladı.

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura gazetecilere yaptığı açıklamada, aralarında otomobil, elektronik ve çip üreticilerinin de bulunduğu sekiz Japon şirket devi tarafından geçen ay kurulan Rapidus adlı yeni şirketin, yeni nesil çiplerin geliştirilmesinde kilit öneme sahip nanoelektronik ve dijital teknolojiler konusunda tanınan Belçika'nın Leuven kentindeki araştırma kuruluşu Imec ile işbirliği yaptığını söyledi.

Nishimura gazetecilere yaptığı açıklamada "Imec ile Avrupa'nın en iyilerinden biri olan uluslararası araştırma tesisinde yarı iletken üretimi alanında işbirliği yapmak son derece anlamlı" dedi.

Anlaşma, Belçika Prensesi Astrid liderliğindeki bir iş heyetinin parçası olarak Japonya'da bulunan Rapidus Başkanı Atsuyoshi Koike ile Imec Başkanı ve CEO'su Luc Van den Hove tarafından imzalandı.

Etkili bir Japon iş örgütü olan Keidanran'ın başkanı Masakazu Tokura, Belçikalı heyete küresel güvenlik ve ekonomik ortam giderek istikrarsızlaşırken iki ülkenin işbirliğini genişletmesi gerektiğini söyledi. Tokura, yeşil teknoloji, siber güvenlik ve yeni nesil yarı iletkenler alanlarında işbirliğini genişletmeyi umduğunu söyledi.

Imec ya da Üniversitelerarası Mikroelektronik Merkezi, minyatürleştirme ve son derece ince devre gerektiren gelişmiş çipler yapmak için gereken uzmanlığı ve teknolojisiyle tanınıyor. İşbirliği, Rapidus'un 2027 yılına kadar 2 nanometrelik çipler geliştirmesine ve seri üretmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu işbirliği Rapidus için bilinen ilk anlaşma.

Japon konsorsiyumu, hükümetin ekonomik güvenliği güçlendirme çabalarının bir parçası olarak Japonya'nın ithal çiplere olan ağır bağımlılığını azaltmak için ev yapımı çip üretimini artırmak amacıyla kuruldu. Üyeleri arasında otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., elektronik üreticileri Sony Group Corp. ve NEC Corp., SoftBank Corp., Nippon Telegraph and Telephone Corp. ve bilgisayar belleği üreticisi Kioxia bulunuyor.

Japonya hükümeti yerli çip üretimini teşvik etmek için 70 milyar yen (510 milyon dolar) harcarken, müttefiki ABD ile de yakın işbirliği içinde çalışıyor.

Bir zamanlar yarı iletken geliştirme ve üretiminde dünya lideri olan Japonya, daha ileri teknolojiler geliştirmede yabancı şirketlerle işbirliği yapmakta yavaş kaldı ve ABD, Tayvan, Güney Kore ve bazı Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere küresel rakiplerinin gerisinde kaldı.

Rapidus, Imec'e mühendisler göndermeyi ve Japonya dışındaki diğer araştırma laboratuvarları ve şirketlerle bağlar kurmayı planlıyor.

Pandemi ve tırmanan ABD-Çin gerilimi, Japonya'nın başta Çin olmak üzere yabancı tedarikçilere bağımlılığının risklerini ortaya koyarak ülkeyi kendi üretim kapasitesini artırmaya odaklanmaya sevk etti.

Nishimura imza töreninde yaptığı açıklamada anlaşmanın "2020'lerin sonunda yeni nesil yarı iletkenler için tasarım ve üretim üssü kurulmasına katkıda bulunmasını ve benzer düşünen ülke ve bölgelerde yarı iletken tedarik zinciri esnekliğini güçlendirmesini" beklediğini söyledi.

Son Haberler