OHAL ilan edilen illerdeki elektrik ve doğalgaz borçları silindi

OHAL ilan edilen illerdeki elektrik ve doğalgaz borçları silindi
Resmi Gazete'de yayımlanan bilgiye göre, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra OHAL ilan edilen bölgelerdeki vatandaşların elektrik ve doğalgaz borçları silindi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı, 6 Şubat 2023'te meydana gelen ve 50 binden fazla vatandaşımızın hayatına mal olan Kahramanmaraş merkezli depremler ile ilgili önemli kararlar içeriyor. Bu bağlamda; 137 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre OHAL ilan edilen tüm il ve ilçelerde ikamet eden vatandaşların, geçmişe yönelik elektrik ve doğalgaz faturaları silinmiş durumda.

Kararnameye göre bölgede ev veya iş yeri bulunan vatandaşlardan, bu ev veya iş yeri yıkılmış, ağır hasarlı (acil yıkım kararı verilmiş) veya orta hasarlı olan vatandaşlar, elektrik ve doğalgaz faturası ödemeyecekler. Bu karar sadece güncel borçlar için değil, geçmişte tahsil edilememiş borçlar için de geçerli. Karara göre vatandaştan alınmayacak fatura bedelleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Diğer vatandaşların borçları ise 31 Mayıs 2023'e kadar ertelendi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan bir diğer önemli husus, yine aynı bölgede yaşayan ancak ev veya iş yeri yıkılmamış, ağır veya orta hasarlı durumda olmayan tüm vatandaşlarla ilgili. 6974 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'na göre bu vatandaşların elektrik ve doğalgaz faturaları, 31 Mayıs 2023 tarihine kadar ertelendi.

6974 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında haziran ayına geldiğimizde, tüketicilerin güncel borçları hesaplanacak ve herhangi bir faiz uygulaması olmadan 6 taksit olarak ayarlanacak. Bu sayede vatandaşın birikmiş borcu faizsiz ve 6 taksit halinde tahsil edilecek.

Son Haberler