Sundar Pichai açıkladı: Google işten çıkarma yapacak mı?

Sundar Pichai açıkladı: Google işten çıkarma yapacak mı?
CEO Sundar Pichai'nin olası işten çıkarmaları ima etmesinin ardından Google, çalışanlarını işten çıkaracak bir sonraki teknoloji devi olabilir. Teknoloji sektörü Meta, Twitter, Amazon, Microsoft gibi büyük teknoloji devlerinden binlerce işten çıkarma gördü.

Business Insider'da yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde yapılan bir toplantı sırasında çalışanlar CEO Sundar Pichai'ye işten çıkarmalarla ilgili soru yönelttiğinde Pichai, geleceği tahmin etmenin zor olduğunu söyledi. Pichai ayrıca bu konuda dürüstçe ileriye dönük taahhütlerde bulunamayacağını da sözlerine ekledi.

Ayrıca çalışanlara şirketin önemli kararlar almak, disiplinli olmak, öncelikleri belirlemek ve yapabildikleri yerlerde rasyonelleştirmek için çok çalıştığını söyledi.

Bu arada, işten çıkarmalarla ilgili ilk kez imada bulunmuyor. Eylül ayının başlarında CEO, yıllarca süren hızlı işe alımların ardından şirketi yüzde 20 daha verimli hale getirmek istediği için şirkette olası işten çıkarmaları ima etmişti. CNBC'nin haberine göre Pichai, Los Angeles'taki Code Conference'ta yaptığı konuşmada, ekonomik belirsizlik ve Google'ın bugüne kadar en büyük faydalanıcısı olduğu reklam harcamalarındaki daha geniş çaplı yavaşlama öncesinde şirketi nasıl daha verimli hale getirmeyi düşündüğünden bahsetti.

Ağustos ayının başlarında Pichai, şirketin ikinci çeyrekte 10.000 Google çalışanını işe almasına rağmen yılın geri kalanında işe alım hızını yavaşlatacağını söylemişti. Google, "ekiplerin yılın geri kalanı için rollerine ve işe alım planlarına öncelik vermelerini sağlamak için" işe alım duraklamasının bu yavaşlamanın bir parçası olduğunu söyledi. Mart ayı sonunda yaklaşık 164.000 çalışanı vardı.

Bundan önce Temmuz ayında Google'ın çalışanlarını ya performanslarını arttırmaları ya da 2022'de bir sonraki üç aylık kazançların iyi olmaması halinde "sokaklarda kan döküleceği" için ayrılmaya hazırlanmaları konusunda uyardığı bildirilmişti. The New York Post'un haberine göre, satış liderliği çalışanları "satış verimliliğinin ve genel olarak üretkenliğin genel bir incelemesi" ile tehdit etmişti.

Teknoloji sektöründen bahsetmişken, danışmanlık firması Challenger, Gray & Christmas'ın Bloomberg tarafından aktarılan verilerine göre, teknoloji sektörü de Ekim ayında 9,587 kişiyi işten çıkararak Kasım 2020'den bu yana en yüksek aylık toplamı kaydetti. Raporda ayrıca, geçtiğimiz ay ABD merkezli işverenler tarafından açıklanan toplam işten çıkarmaların da yüzde 13 gibi belirgin bir oranda arttığı ve düzinelerce şirkette çeşitli görevlerden 33.843 kişinin işten çıkarıldığı belirtildi.

Amazon gibi şirketler yaklaşık 10.000 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Meta, toplam işgücünün yaklaşık yüzde 13'üne denk gelen 11.000 çalışanını işten çıkardı. Twitter Inc. işlerinin yaklaşık yarısını rafa kaldırdı. Bu yıl benzerlerinin çoğundan daha iyi performans gösteren Apple Inc. bile harcamalarını yavaşlatıyor. Geçtiğimiz ay Microsoft Corp, çeşitli bölümlerde 1.000'den az çalışanı işten çıkardı.

HP Inc. kişisel bilgisayarlara olan talebin azalması nedeniyle önümüzdeki üç yıl içinde 6.000 kadar kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Intel Corp. gelecek yıl 3 milyar dolar tasarruf etmek amacıyla işten çıkarmalar yapıyor ve yeni tesis harcamalarını yavaşlatıyor.

Son Haberler