Elon Musk'a bir dava daha! Bu kez konu tesla hisse satışı

Elon Musk'a bir dava daha! Bu kez konu tesla hisse satışı
Musk geçen yıl yaptığı anketten sonra sahip olduğu Tesla hisselerinin yüzde 10 kadarını satmıştı. Bu satış, Tesla hisselerine olan güveni sarstığı için hisse fiyatında keskin bir düşüşe sebep oldu. Neticede olay ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun radarına takıldı.

Milyarder iş insanı Elon Musk, geçtiğimiz yılın sonlarında Twitter'dan bir anket yapmış ve elindeki Tesla hisselerinin bir bölümünü satıp satmama kararını takipçilerine bırakmıştı. Takipçiler de hisseler satılsın kararına varmış, Elon Musk da verdiği sözü tutarak hisse senetlerinin yüzde 10'luk kısmını parça parça satmıştı. Şimdi bu konuyla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. İddialara göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu işin peşine düşmüş durumda.

Wall Street Journal'ın servis ettiği habere göre Elon Musk'ın kardeşi Kimbal Musk, söz konusu tweetin paylaşılmasından bir gün önce 108 milyon dolarlık hisse senedi sattı. Bu satışın farkına varan SEC, bunun ticaret kurallarını ihlal edip etmediğinden emin değil. SEC'in şüphesi, Elon Musk ile Kimbal Musk'ın söz konusu paylaşımdan bir süre önce bir araya gelip plan yaptığı ve bu plana göre hareket edildiği yönünde.

Elon Musk, anketten önce kardeşine hisselerini sattırdı mı?

Ortaya atılan iddialar dünyanın önde gelen medya şirketlerinin dikkatinden kaçmadı. Temaslar üzerine Financial Times'a bir e-posta gönderen Elon Musk, Kimbal Musk'ın bu durumdan haberdar olmadığını, söz konusu iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Öte yandan; Tesla, Kimbal Musk ve SEC yetkililerinden konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Satışla ilgili bilgi paylaşımının kuralları ihlal edip etmediğine dair araştırmalar sürüyor. Eğer bu satışta bir art niyet olduğuna karar verirse Musk ailesi maddi yönden biraz sarsılabilir. Milyarlarca dolarlık servet düşünüldüğünde bu bir sorun değilmiş gibi görünebilir, ancak asıl önemli olan Tesla'ya ve Musk'a karşı olan itibarın korunması.

Son Haberler