Epic, Apple'a Karşı Davayı Kazandı, Fornite iOS'a Gerimi Dönecek?

Epic, Apple'a Karşı Davayı Kazandı, Fornite iOS'a Gerimi Dönecek?
Epic Games bugün, Güney Kore'de Fortnite'ı piyasaya sürmeyi planladığı için Apple'dan Fortnite geliştirici hesabını eski durumuna getirmesini istediğini...

Epic Games bugün, Güney Kore'de Fortnite'ı piyasaya sürmeyi planladığı için Apple'dan Fortnite geliştirici hesabını eski durumuna getirmesini istediğini söyledi.

Güney Kore, Ağustos ayının sonlarında Apple'ın geliştiricilerin uygulama içi satın alma sistemini kullanmasını istemesini yasaklayan bir yasayı onayladı. Tasarı, Apple'ı (ve Google'ı) geliştiricilerin satın alma işlemleri için üçüncü taraf ödeme yöntemlerini kullanmasına izin vermeye zorluyor.

‌Epic Games‌ şimdi Fornite'ı Kore'de piyasaya sürmeyi ve "yeni Kore yasalarına uygun olarak" hem Epic ödeme hem de Apple ödeme seçeneklerini yan yana sunmayı planladığını söylüyor.

Apple, Ağustos 2020'de uygulamayı çektiğinden beri Fortnite iOS cihazlarda kullanılamıyor. Apple, ‌Epic Games‌, Apple'ın uygulama içi satın alma gereksinimlerini ortadan kaldıran bir doğrudan ödeme seçeneği ekledikten sonra uygulamayı App Store'dan kaldırdı ve o zamandan beri ikisi birbirine karıştı. acı bir hukuk savaşında.

‌Epic Games‌, dava devam ederken Apple'ın ‌App Store‌ üzerinde Fortnite'a izin vermesini istemesi için bir yargıç sağlamaya çalıştı, ancak yargıç, Fortnite'ın yasaklanmasına neden olan durumun ‌Epic Games‌'in kendi yapımı olması nedeniyle reddetti.

Güney Kore, Apple'ın uygulama içi satın alma talep etmesini yasaklayan güncellenmiş Telekomünikasyon İş Yasasını kabul ettiğinde, Apple, kullanıcıları dolandırıcılık riskine sokacağını ve gizlilik korumalarını zayıflatacağını söyledi.

Telekomünikasyon Ticaret Yasası, diğer kaynaklardan dijital ürünler satın alan kullanıcıları dolandırıcılık riski altına sokacak, gizlilik korumalarını zayıflatacak, satın alma işlemlerini yönetmeyi zorlaştıracak ve "Satın Alma İsteği" ve Ebeveyn Denetimleri gibi özellikler daha az etkili hale gelecektir. Bu yasanın bir sonucu olarak, kullanıcıların App Store satın alımlarına olan güveninin azalacağına ve bu da Kore'de Apple ile bugüne kadar 8,55 trilyon KRW'den fazla kazanan 482.000'den fazla kayıtlı geliştirici için daha az fırsata yol açacağına inanılıyor.

Apple ve ‌Epic Games‌ bu yılın başlarında gerçekleşen bir davada karşı karşıya geldi ve davayı denetleyen yargıcın nihai kararını hâlâ bekleniyor. ‌Epic Games‌, iOS'un rakip uygulama mağazalarına açılması gerektiğini savundu, ancak Apple'ın bu kadar sert bir değişiklik yapması gerekmeyebilir.

Güncelleme: Apple, MacRumors'a yaptığı açıklamada, "Epic Games" geliştirici hesabının eski haline getirilmesi için hiçbir temel olmadığını söyledi.

Baştan beri söylediğimiz gibi, Epic'in herkesle aynı kurallara göre oynamayı kabul etmeleri halinde App Store'a geri dönmesini memnuniyetle karşılarız. Epic, sözleşmeyi ihlal ettiğini kabul etti ve şu andan itibaren geliştirici hesaplarının eski haline getirilmesi için meşru bir temel yok.

Apple, "App Store"a geri eklenmek için "Epic Games"in Apple'ın şimdiye kadar yapmayı reddettiği tüm "App Store" inceleme yönergelerine uyması gerektiğini söylüyor.

Apple ayrıca Güney Kore'deki mevzuatın henüz yürürlüğe girmediğine ve yürürlüğe girse bile Apple'ın yasalaşmadan önce feshedilmiş bir geliştirici hesabını eski durumuna döndürme yükümlülüğünün olmayacağına dikkat çekiyor.

Son Haberler