FAA, Belirli 5G Sinyallerinin Ticari Uçaklara Ciddi Şekilde Müdahale Edebileceği Konusunda Uyardı

FAA, Belirli 5G Sinyallerinin Ticari Uçaklara Ciddi Şekilde Müdahale Edebileceği Konusunda Uyardı
Fox Business News haberine göre, FAA, Aralık ayının başlarında başlaması beklenen 3.7GHz-4.2GHz kablosuz hizmet frekans aralığında orta bant 5G sinyallerinden...

Fox Business News haberine göre, FAA, Aralık ayının başlarında başlaması beklenen 3.7GHz-4.2GHz kablosuz hizmet frekans aralığında orta bant 5G sinyallerinden kaynaklanan parazit potansiyeli hakkında pilotlara ve havayollarına uyarılar vermeye hazırlanıyor. Kablosuz kuleler tarafından yayınlanan bu orta bant 5G sinyalleri, pilotların uçakları uçurmak ve iniş yapmak için kullandığı bazı otomatik özelliklere müdahale edebilir.

FAA, pilotları ve havayollarını, havacılık kontrollerine müdahale eden C-bant 5G'nin tehlikeleri konusunda uyarmak istiyor.

FAA tarafından verilen herhangi bir kararın, tüketicilerin ticari uçuşlarda akıllı telefon kullanımına ilişkin mevcut kuralları değiştirmesi beklenmiyor. FAA düzenlemeleri, akıllı telefon kullanıcılarının uçak yerden kalktıktan sonra ahizelerini kullanmasını engelliyor. Bu kural, "yer şebekesi paraziti potansiyeli nedeniyle" ve yolcuların saatlerce tek taraflı telefon görüşmelerini dinlemesine maruz kalmalarını önlemek için konulmuştur.

Havayolu yolcularının uçuş sırasında mesaj gönderip almasına izin verilir, ancak bunun için hücresel ağ yerine Wi-Fi kullanan belirli mesajlaşma uygulamalarının kullanılması gerekir. Bu, Apple'ın iMessage, WhatsApp, WeChat, Google Mesajları (RCS) ve Facebook Messenger kullananların, seyahat ettiğiniz havayolu Wi-Fi sunduğu sürece çalışacağı anlamına gelir. JetBlue Airways, Southwest Airlines, Delta Air Lines ve Alaska Airlines gibi havayolları ücretsiz Wi-Fi sunar veya kısa mesaj platformuna sahiptir.

Kokpitteki yeni 5G sinyallerinden kaynaklanan parazitlerle karşılaşabilecek özellikler, pilotların kötü havalarda bir uçağa inmesine, havada çarpışmayı önlemesine ve çarpışmaları önlemesine yardımcı olur. Havayolları, bu belirli 5G kulelerinin bulunduğu 46 büyükşehir bölgesinde uçuşları iptal etmek, geciktirmek veya yönlendirmek zorunda kalabilir. Ancak FCC yetkilileri ve telekom endüstrisi FAA ile aynı fikirde değil ve kanıtların 5G sinyallerinin havacılık ekipmanına müdahale edeceğini göstermediğini söylüyor.

Geçen yıl kanıtları inceledikten sonra FCC, Verizon ve diğer taşıyıcıların C-bandı 5G sinyallerini yayınlamasına izin veriyor. Öte yandan, FAA memnun değil ve mevcut ve eski hükümet yetkililerine göre güvenlik endişelerinin tamamen ele alınmadığını düşünüyor. FAA, "havacılığın ve en yeni nesil 5G hücresel teknolojinin güvenli bir şekilde bir arada var olabilmesi için" diğer hükümet yetkilileriyle birlikte çalıştığını söyledi.

C-bandı 5G sinyalleri 3.7GHz-4.2GHz aralığında çalışırken, havacılık ekipmanları 4.2GHz-4.4GHz aralığında çalışır. Havacılık uzmanları, 5G için kullanılan bazı frekansların, uçak ile yer arasındaki mesafeyi ölçen radar altimetrelerine müdahale edebileceğini söylüyor. Altimetre sadece birkaç yüz fitlik bir sapma gösteriyorsa, bazı uçuş kontrol sistemleri arızalanabilir.

CTIA, C-bant spektrumunun kullanılmasındaki herhangi bir gecikmenin ABD'nin 5G'de küresel liderliği ele geçirmesini engelleyebileceğini söylüyor.

Verizon, AT&T ve T-Mobile'ı içeren CTIA ticaret birliği başkanı Meredith Attwell Baker, C-bandının 40 ülkede havacılık sektörünü etkileyebilecek herhangi bir zararlı girişim oluşturmadan kullanıldığını söylüyor. "Bu spektrumun etkinleştirilmesindeki herhangi bir gecikme, Amerika'nın rekabet gücünü riske atıyor ve küresel 5G liderliği sağlama yeteneğimizi tehlikeye atıyor" diyor.

C-bandı Verizon için önemlidir, çünkü taşıyıcı, en hızlı 5G indirme veri hızlarını sunan, ancak çok uzağa gitmeyen yüksek bantlı Ultra Geniş Bant hizmetine odaklanmıştır. C-bant orta menzilli hava dalgaları, yüksek bant mmWave'den daha uzağa gider ve düşük banttan daha yüksek hızlar sunar. Bu nedenle, ABD operatörleri, müşterilere 4G LTE'den çok daha hızlı indirme hızları sağlamak ve abonelerine bu sinyallere bağlanma yeteneği vermek için yeterli kapsama alanına sahip olmak için orta bant spektrumuna ihtiyaç duyuyor.

İleriyi düşünen T-Mobile, geçen yılın başlarında Sprint'i satın aldı ve bu da ona ikincisinin 2.5GHz orta bant spektrumunu kazandırdı. Verizon ve AT&T, 5G hizmetleri için C-bant frekanslarını kullanmalarına izin veren lisansları kazanmak için aralarında 68 milyar doların üzerinde harcama yapmak zorunda kaldı. Bu, ülke 5G'de küresel lider olmak istiyorsa, C-bandının dağıtımını ABD için çok önemli hale getiriyor.

FAA'nın uyarısının ifadesinin tam olarak ne olacağı henüz belli değil. Acente, bir havayolunun uçuş operasyonlarını kısıtlama yetkisine sahiptir ve belirli bölgelerdeki uçuşları kısıtlayabilir. Bu arada FCC, "Amerikan iş ve tüketici ihtiyaçlarını destekleyen yeni teknolojilerin konuşlandırılmasıyla ilerlerken" hava yolculuğunu güvende tutmaya kararlı olduğunu söylüyor.

Son Haberler