Facebook, 3 Yıl Önce Kaybettiği Politikasını Geri Getiriyor

Facebook, 3 Yıl Önce Kaybettiği Politikasını Geri Getiriyor
Kararın merkezinde Abdullah Öcalan'la ilgili, insanları siyasi tutukluluğu hakkında konuşmaya teşvik eden bir Instagram paylaşımı yer aldı. Öcalan, Kürdistan...

Kararın merkezinde Abdullah Öcalan'la ilgili, insanları siyasi tutukluluğu hakkında konuşmaya teşvik eden bir Instagram paylaşımı yer aldı. Öcalan, Kürdistan İşçi Partisi'nin kurucu üyelerinden biridir. PKK, Facebook'un “tehlikeli örgüt” olarak sınıflandırdığı bir Kürt milis grubu.

Şirket, Facebook kullanıcılarının bu kategoriye giren gruplara ve bireylere destek vermelerini yasaklayan bir kural nedeniyle başlangıçta gönderiyi kaldırmıştı. Aynı zamanda, Facebook, kısmen şirketin Öcalan'ın hapsedilmesiyle ilgili yaptığı tartışmalar etrafında ortaya çıkan ve bu politikaya bir istisna oluşturan ve insanların “aşağıda belirtilen kişiler için hapsedilme koşullarını” tartışmasına izin veren bir “dahili rehberliğe” sahipti. tehlikeli." Ancak Facebook, 2018'de yeni bir inceleme sistemine geçtiğinde meydana gelen bir ihmal nedeniyle bu kuralı Öcalan'ın davasına uygulamadı.

Olanları incelerken, Gözetim Kurulu, Facebook'a 12 tavsiye yayınladı ve şirketin bugün yanıt verdi. Başlamak için, davanın merkezine yanlış yerleştirilmiş politikayı “hemen” yeniden uygulayacaktır. Facebook, içerik gözden geçirenlerini kuralın uygulanması konusunda eğitmeye başladığını ve kılavuzun önümüzdeki iki hafta içinde tam olarak yerine getirilmesini beklediğini söyledi.

Yıl sonuna kadar Tehlikeli Kişi ve Kuruluşlar politikasını da netleştirmeyi planlıyor. Gözetim Kurulu tarafından öne sürülen 12 tavsiyeden Facebook, çoğunu tamamen veya kısmen uygulamayı planlıyor. Bununla birlikte, şirketin bu politikaların uygulanması hakkında daha kapsamlı bilgi paylaşacağından emin olmadığı bir konu. Şirket, yaptırım ve hata verilerinin ülke bazında dağılımını sağlayan bir sistem oluşturmanın fizibilitesini hâlâ incelediğini söylüyor. Yaklaşan üç aylık güncellemelerinden birinde bu çalışma hakkında bir güncelleme paylaşacağını söylüyor.

Son Haberler