Facebook İsim Değişikliğine Gidiyor; İşte Ayrıntılar

Facebook İsim Değişikliğine Gidiyor; İşte Ayrıntılar
Facebook, eski çalışan muhbirlik yapan Frances Haugen'in Instagram'ın genç kullanıcılar üzerindeki olumsuz etkisini bildiği ve yapmadığı için şirkete...

Facebook, eski çalışan muhbirlik yapan Frances Haugen'in Instagram'ın genç kullanıcılar üzerindeki olumsuz etkisini bildiği ve yapmadığı için şirkete seslendiğinden beri yakın zamanda inceleme altında. Şimdi, Verge, Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'in platformu gerçekten yeniden markalamayı ve adını değiştirmeyi planladığını bildiriyor ve bu haberin önümüzdeki hafta gelebileceği bildiriliyor.

Zuckerberg, 'metaverse'i daha iyi yansıtmak için Facebook ve ortaklarını yeniden markalamak istiyor

İsim değişikliğinin Zuckerberg tarafından 28 Ekim'de şirketin yıllık Connect konferansı sırasında duyurulacağı bildiriliyor. Yeni isim, teknoloji devinin sadece bir sosyal medya platformundan daha fazlasıyla tanınmaya yönelik hırslarını yansıtacak (ve muhtemelen şirketi sosyal medyayla ilgili incelemelerden ayıracak). Bu yeniden markalama, Facebook'u bir ana şirket altındaki birçok üründen yalnızca bir uygulama haline getirecek.

Teknoloji devi, AR gözlükleri gibi tüketici donanımları üzerinde çalışmakla meşgul 10.000'den fazla çalışana sahip ve Zuckerberg, teknolojinin önümüzdeki yıllarda akıllı telefonlar kadar her yerde bulunabilmesi için nihayetinde küresel olarak benimseneceğine inanıyor. Bildirildiğine göre, insanların şirketi sadece bir sosyal medya şirketi olarak değil, aynı zamanda bir 'metaverse' şirketi olarak görmesini istiyor.

Yeniden markalaşma stratejisinin şirkete getireceği bir diğer fayda, Zuckerberg'in fütürist çalışmasını Facebook ve Instagram'ın şu anda (esas olarak daha önce bahsettiğimiz ihbarcı nedeniyle) incelemesinden ayırmaktır. Aslında, Kongre önünde verdiği ifadenin, Facebook'un iş yapma şekline olan kamuoyu güveni üzerinde bile bir etkisi oldu, bu da bildirildiğine göre düşmeye başladı, ABD'deki ve Amerika dışındaki antitröst düzenleyicileri şirketi bölmeye çalışıyor.

Ancak Facebook'un adını değiştirmesi teknoloji dünyasında bir emsal değil. 2015 yılında Google, Alphabet adlı bir şirket altında tamamen yeniden yapılanarak benzer bir şey yaptı ve bu değişikliğin bir parçası, artık yalnızca bir arama motoru değil, bir holding olduğu gerçeğini yansıtmaktı. Snapchat, 2016 yılında Snap Inc. olarak yeniden markalaştı ve aynı zamanda kendisine Spectacles kameralı gözlük satmaya başlayan bir "kamera şirketi" demeye başladı.

Facebook'un altına gireceği yeni isim hala bilinmiyor ve bildirildiğine göre, şirketteki üst düzey yönetici üyelerinden bile gizli tutuluyor. Adın kendisinin Horizon ile bir ilgisi olabilir (bu, Facebook'un son yıllarda geliştirmekte olduğu henüz yayınlanmamış VR Facebook'un adıdır). Son zamanlarda Facebook, Horizon Workrooms adlı bir çalışma alanı işbirliği aracı için bir demo yayınladı.

Facebook yakın zamanda yeni nesil teknolojinin temellerini atmak için çalışıyor ve geçtiğimiz yaz özel bir meta veri deposu ekibi oluşturdu. AR ve VR başkanı Andrew Bosworth, baş teknoloji sorumlusuna terfi edecek. Ek olarak, birkaç gün önce şirket, Avrupa'daki metaverse üzerinde çalışmak üzere 10.000 kişiyi daha işe alma planını duyurdu.

Zuckerberg daha önce meta verinin mobil internetten sonraki internet evriminin bir sonraki bölümü olacağını ve şirket için de büyük bir bölüm olacağını belirtmişti.

Ama tam olarak metaverse nedir? Facebook son zamanlarda bu fikri tanıtıyor, ancak fikir henüz geniş çapta anlaşılmış değil. Bu, ilk olarak bilimkurgu yazarı Neal Stephenson tarafından kullanılan ve insanların gerçek dünyadan kaçabilecekleri sanal bir dünyayı tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Son zamanlarda, Facebook, Frances Haugen'in iddiaları nedeniyle yoğun bir inceleme altındaydı.

Frances Haugen, yakın zamanda sosyal medya devi hakkında bazı endişe verici şeyleri ortaya çıkaran dahili belgeleri paylaşan bir Facebook çalışanıydı. Bu belgeler, şirketin Instagram'ın genç gençler ve kendi imajları üzerindeki olumsuz etkisinin çok iyi farkında olduğunu, ancak yine de kullanıcılarının akıl sağlığına dikkat etmek için fazla bir şey yapmamaya karar vererek kârı ilk sıraya koyduğunu gösterdi.

Son Haberler