Facebook, Ray Ban ile İşbirliği İçinde Üretilen Akıllı Gözlüğü Piyasaya Sürdü

Facebook, Ray Ban ile İşbirliği İçinde Üretilen Akıllı Gözlüğü Piyasaya Sürdü
Akıllı gözlükler bu noktada teknoloji şirketleri için adeta bir ölüm dokunuşu gibi görünüyor. Diğerlerinin nasıl gittiğini haritalamak için bu pazardaki...

Akıllı gözlükler bu noktada teknoloji şirketleri için adeta bir ölüm dokunuşu gibi görünüyor. Diğerlerinin nasıl gittiğini haritalamak için bu pazardaki ilk büyük girişimden başka bir yere bakmanıza gerek yok. Google, 2014 yılında Google Glass olarak bilinen kendi akıllı gözlüklerini icat etti ve popülerleştirmeye çalıştı. Fikir bir tür beğeniyle karşılanmış olabilir, ancak asıl ürünün kendisi geniş çapta alay konusu oldu ve eleştirildi. Sonunda şirket kayıplarını azalttı ve üretimi durdurdu. Diğer benzer girişimler, çok daha küçük ölçekte de olsa gelip gidecek olsa da, gerçek bir başarı görülmeyecekti. Sosyal medya şirketi Snap, girişimde şansını denedi ve Gözlükler etiketli kamera gözlüklerini piyasaya sürdü. Bunlar erkenden çok daha iyi bir yanıt alırken, asla satmadılar ve Snap 40 milyon ABD doları zarar bildirdi.

Facebook'un kendi gözlüklerini yapma girişimi, büyük bir gözlük ve gölgelik tasarımcısıyla işbirliği yapma yaklaşımını benimsiyor. Ray Ban yıllardır sektörde ve bu nedenle hızlı satılan şık gözlükler yapma bilgisine sahip olacaktı. Bunun dışında, dürüst olursak, gözlükler aşağı yukarı tam olarak Snapchat'in Gözlükleriyle yaratmaya çalıştığı şeydir. İkisi de fotoğraf çeken sosyal medya özelliklerine sahip gözlükler. Bu, Facebook'un Snap'ten aldığı başka bir şey, diğer öne çıkan grev hikayeler, ama biz konuyu dağıtıyoruz.

Doğal olarak, günümüzde Facebook'un tüm ürünlerinde olduğu gibi, ilk önce kullanıcı gizliliği ve güvenliği endişesi gündeme geldi. Facebook, gözlüklerin kullanıcı gizliliği göz önünde bulundurularak yapıldığını belirtmek için kayıtlara geçti. Ve en azından erken incelemelere bakılırsa, bu kadarı doğru gibi görünüyor. Bu incelemelerde dile getirilen ana endişe, diğer kişilerin güvenliğidir. Ray Ban Stories, kullanmak için şık bir araç olmakla birlikte, yanlış ellerde tehlikeli ve başkalarını istila edebilir. Şaşırtıcı derecede iyi çalışan 5 megapiksel kameralarla, gizlice her yerde fotoğraf çekme yeteneğine sahip olduklarından, takipçiler ve benzerleri artık ürkütücü olacak yeni bir platforma sahipler.

Sonra tekrar, hemen hemen her tür yeni teknolojinin riski budur. Unutmayalım, akıllı gözlükler bir süredir ortalıkta dolaşıyor ve bu tür yollar öyle ya da böyle keşfedilecekti. Önlem olarak, Facebook gözlüklere beyaz bir LED ekleyerek diğer kişilerin dikkatli olabilmesi için fotoğraf ve video çektiklerini belirtir. Bu yazar ayrıca, ticari başarısızlıklarına rağmen akıllı gözlüklerin şu veya bu şekilde halkın gözüne girmeye devam edeceğine inanıyor. Bu cihazlarda çok fütüristik ve yüksek teknolojili bir şey var, neredeyse Geleceğe Dönüş teknolojisinin o zamanlar gençler için olduğu gibi. Açıkça bu teknoloji şirketlerinin, başarısız olmalarına rağmen, faydalanmaya çalıştıkları şey de bu. Belki Facebook farklı inşa edilmiştir, kim bilir?

Son Haberler