Facebook Taliban Üyelerini Engellemeye Başladı! Taliban'ın Hesapları Tek Tek Kapanıyor!

Facebook Taliban Üyelerini Engellemeye Başladı! Taliban'ın Hesapları Tek Tek Kapanıyor!
Taliban, son günlerde çok konuşuluyor. Afganistan güçleri ile yapılan savaşta Taliban'ın kazanması ve Cumhurbaşkanı'nın ülkeyi terk etmesi dünya gündemine...

Taliban, son günlerde çok konuşuluyor. Afganistan güçleri ile yapılan savaşta Taliban'ın kazanması ve Cumhurbaşkanı'nın ülkeyi terk etmesi dünya gündemine oturdu. Taliban üyeleri ise elde ettikleri zaferi sosyal medyada kutlamayı tercih etti. Fakat sosyal medya devi Facebook, bu duruma müsaade etmiyor. Terör örgütü olarak tanımlanan Taliban'ın pek çok hesabı kapatıldı. Bu kararın arkasında ise ulusal olarak tanımlanan terör örgütlerinin sosyal medyada faaliyet gösteremeyeceği kuralı yatıyor. Pek çok kişi, Taliban'ın zafer kutlamalarına tepki gösterirken, Facebook olaya kısa süre içerisinde el koydu.

Taliban Üyelerinin Hesapları Kapandı

Facebook, aldığı karar doğrultusunda tespit ettiği Taliban üyelerinin hesaplarını kapattı. Böylelikle Taliban'a ait üyelerin paylaşım yapmasının önüne geçildi. Son zamanların belki de en yoğun gündemi olan Afganistan ve Taliban, tüm dünya tarafından takip ediliyor. Hal böyle olunca kullanıcıların huzuru ve topluluk kuralları gereği sosyal medya şirketleri de gerekeni uygulamakla yükümlü kılınıyor. ABD'ye oldukça yakın olan Facebook, uygulamalarında terör örgütü üyeleri ve sempatizanlarına yer vermiyor. Dünyanın terör örgütü olarak tanıdığı pek çok örgüt, kısıtlamaya maruz kalıyor. Hesaplar kapatılıyor ve işlem yapmaları engelleniyor.

ABD'ye Göre Terör Örgütü

Facebook Sözcüsü'nün yaptığı açıklamada ABD ve Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Taliban, bu nedenle Facebook'un engellemelerine maruz kalmakta. Facebook işleri ilerletti ve sırf bu militan hesaplarını tespit etmek için özel çalışmalar başlattı.

Facebook Özel Ekip Kurdu

Facebook, yaptığı hamle ile özel bir ekip kurduğunu açıkladı. Bu ekibin ise Taliban üyelerini bulmak gibi önemli bir görevi üstlendiği belirtildi. Afgan halkı ile işbirliği sağlandığını belirten Facebook Sözcüsü, böylelikle Taliban üyelerinin tespiti konusunda çok fazla zorluk yaşamıyor. Kimin hangi gruptan olduğu konusunda Afgan halkının yardımlarını alıyor. Yapılan anlaşmalar doğrultusunda özel bir ekip kuruldu ve bu ekibin ana görevi Taliban militanlarını bulmak. Sosyal medyada faaliyet gösteren ve Peştuca konuşan militanları tespit için büyük çaba sarf ediliyor.

Taliban Üyeleri İsyanda

Öte yandan hesapları kapatılan Taliban üyeleri ise bu duruma tepki gösterdi. Ancak dünya çapında terör örgütü kabul edilmeleri nedeniyle isyanları yerini bulamayacak. Sosyal medya devleri arasında Twitter'ın ne zaman tepki göstereceği de merak konusu oldu. Şirketin tepkisini en kısa sürede göstermesi ve bunun için çalışmalara başlaması bekleniyor. Şimdilik herhangi bir hamlenin yapılmadığı, en azından açıklama gerçekleştirilmediği öğrenildi. Önümüzdeki günlerde diğer sosyal medya devleri de bir adım atabilir. Bu adıma göre Taliban ve üyeleriyle ilgili çalışmalar başlatılacaktır.

Son Haberler