Facebook, TikTok İle Daha Fazla Rekabet Etmek İçin Facebook Reels'i Piyasaya Sürdü

Facebook, TikTok İle Daha Fazla Rekabet Etmek İçin Facebook Reels'i Piyasaya Sürdü
Diğer sosyal ağlar büyük ölçüde uzun biçimli video içeriğini tanıtmaya odaklanmış ve platformlarını buna daha yakın hale getirirken, TikTok potansiyel...

Diğer sosyal ağlar büyük ölçüde uzun biçimli video içeriğini tanıtmaya odaklanmış ve platformlarını buna daha yakın hale getirirken, TikTok potansiyel bir pazar buldu ve bu, saniyelerle birkaç dakika arasında değişen kısa biçimli video içeriğiydi. TikTok böylece kısa videolara dayanan bir platform yarattı ve kısa sürede anında hit oldu. TikTok kullanıcıları kısa bir süre içinde büyüdü ve kısa sürede TikTok en iyi sosyal medya uygulamaları listesine ulaştı ve birçoğuna farklı yönlerden hakim oldu. TikTok'un bu kadar küçük bir zaman diliminde elde ettiği büyüme etkileyiciydi. Bu başarının ardındaki bu gizem, TikTok'un nişinde yatıyordu ve bu, mükemmel etkileşim sağlayan ve bu kadar çok sayıda kullanıcıyı çeken küçük boyutlu video içeriğidir.

TikTok'un büyümesini izleyen diğer sosyal medya şirketleri şaşkına dönerken, pazarlarını ele geçirebileceği için platformdan da korktular. Böylece, Instagram ve YouTube dahil olmak üzere birden fazla sosyal medya platformu, TikTok ile rekabet edebilmeleri ve daha büyük bir pazar payı kazanabilmeleri için kısa form video özelliklerinin kendi sürümlerini oluşturdu ve kendi sürümlerini oluşturdu. Bu yeni özellikler kullanıcılar arasında yaygın olarak kullanılırken, TikTok'un eşsiz büyümesini hala durduramadılar. Şu an itibariyle kullanıcılar arasında en çok kullanılan üçüncü sosyal medya uygulaması olan TikTok, Facebook ve onun kardeş şirketi Instagram ilk iki sırayı koruyor, ancak TikTok teknoloji devi Instagram'ı yenmeye yakın ve yakında ikinci sıraya çıkması bekleniyor.

TikTok'un talebinin sürekli artması teknoloji devi için kesinlikle bir tehlike, bu yüzden Instagram Reels'i başlattıktan sonra Facebook kendi ana uygulaması için Reels ile çıktı. TechCrunch tarafından bildirildiği üzere şirket, Reels'i ABD'de Facebook'ta yayınlamaya karar verdi.

'Facebook Reels' özelliğinin test sürümü bu yılın başlarında Hindistan, Meksika ve Kanada'da kullanıma sunuldu. Facebook'taki kullanıcıların platformda kısa videolar oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanır. Üç ülkedeki test sürümü olumlu yanıt verirken, Facebook yanıtın ABD'de aynı kalmasını umuyor.

Facebook, ABD'deki lansmanının yanı sıra, Instagram'daki içerik oluşturucuların Instagram Reel'lerini Facebook'un önerilen bölümünde gösterme seçeneğine sahip olmalarını sağlayan başka bir yeni özelliği duyurdu. Bir içerik oluşturucu bu özelliği açtığında, videoları haber akışındaki Makaralar bölümünün altında gösterilmeye başlar.

Facebook'ta Makara oluşturma prosedürü oldukça kolaydır. Kullanıcıların tek yapması gereken, haber akışında görünen Makaralar bölümüne gitmek, ardından aşağı kaydırıp üstteki oluştur düğmesine dokunmak. Buradan kullanıcılara Makara video oluşturucuya erişim verilecek, video oluşturucu bir kayıt kamerası, müzik, metin girişi, kamera içe aktarma ve bir Makara yapmak için gereken hemen hemen her şeyi içeriyor. Bu, Instagram'daki makaralı video yaratıcısına benzer, ancak Instagram sürümünde zaten reklamlar var ve ayrıca kullanıcıların birlikte makaralar yapmasına izin veren 'remix' adlı bir özellik içeriyor. Ancak, Facebook yakında para kazanma ve remiks özelliğini Facebook Reels'e getirmeyi planlıyor.

Kullanıcılara ilgi alanlarına göre Makaralar tavsiye edilirken, Makaraları da paylaşabilecek ve arayabilecekler.

Facebook, Reels'i platformunda yayınlarken, kullanıcıların Facebook'ta harcadıkları zamanın yarısının video izlemeye gittiğini ve kısa biçimli video içeriğinin ani popülaritesi ile Facebook'un bunu kopyalamaya karar verdiğini söyledi. Facebook daha sonra ABD'de yayınlanan sürümün de bir test olduğunu ve Facebook Reels'in son sürümünün bundan farklı olacağını söyledi.

Son Haberler