Facebook'tan Aşı Karşıtlarına Sert Darbe! Aşı Karşıtlarının Hesaplarını Kapatıyor!

Facebook'tan Aşı Karşıtlarına Sert Darbe! Aşı Karşıtlarının Hesaplarını Kapatıyor!
Aşı karşıtları, sosyal medyada hızlı bir şekilde büyüyüp faaliyet gösterirken, sosyal medya devinin engeline takıldı. Facebook, bu tarz paylaşımlara...

Aşı karşıtları, sosyal medyada hızlı bir şekilde büyüyüp faaliyet gösterirken, sosyal medya devinin engeline takıldı. Facebook, bu tarz paylaşımlara ve hareketlere izin vermeyeceğini duyurdu. Çeşitli etiketler ve profil resim çerçeveleri aracılığıyla aşı karşıtlarının hesabını kapattığını açıkladı. Aşının olunması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere pek çok ülke tarafından vurgulanıyor. Daha güçlü bağışıklığın yanı sıra virüsle etkili mücadele ve daha az hasar alabilmek için aşılanmanın önemine dikkat çekiliyor. Ancak aşının içerisinde zararlı bir madde olmasından şüphelenen bazı kişiler aşı karşıtlığı propagandaları yapmakta. Son zamanlarda ülkemizde de başlayan bu durum, sosyal medyalara sıçramış vaziyette. Ancak konuyla ilgili Facebook'un dışında başka hangi sosyal medya devi bir önlem alacak merakla bekleniyor.

Facebook Hesap Kapatmaya Başladı!

Şirket, yalnızca Facebook üzerinde değil aynı zamanda Instagram üzerinden de hesap kapattığını açıkladı. Yüzlerce hesap bu nedenden ötürü kapatıldı. Aşı karşıtlığı nedeniyle pek çok ülkede nüfusun önemli kısmı aşılanmayı reddediyor. Hal böyle olunca aşılanma hızlı bir şekilde devam etse de potansiyelini tam olarak gösterememekte. Özellikle de ABD'de bu durum gittikçe ciddi bir hal almaya başladı. Ancak sosyal medya devleri, çeşitli sosyal sıkıntılara karşı oldukça hassas davranıyor. Mark Zuckerberg'in kurduğu Facebook'la beraber Instagram'da da önlemler alındı. Yakın zamanda daha geniş kapsamlı bir hesap kapatılma olayıyla karşı karşıya kalabiliriz.

Twitter da Hesap Kapatacak mı?

Twitter, ayrımcılığa, teröre ve pek çok şekilde saldırıya karşı güzel önlemler almış vaziyette. Bir hesabın bile şikayeti üzerine kısa süre içerisinde işlem yapılıyor. Twitter'ın da en kısa sürede aşı karşıtlarına karşı somut bir önlem alması bekleniyor. ABD'nin bu konuda etkili tavrı sosyal medya devlerinin de dikkatini çekiyor. TikTok'ta ise nasıl bir karar verecek bilinmemekte. TikTok uygulamasında da azımsanmayacak kadar aşı karşıtı bulunmakta. Ancak öne sürülen argümanlar genel olarak milyonda bir dahi görülmemiş vakalar ve çeşitli komplo teorileri üzerine. Bilimsel bir açıklama yapmaksızın böylesine ilginç iddialarda bulunmaları nedeniyle Facebook ve Instagram'ın tavrı oldukça net. Ayrıca sahip oldukları topluluğun sayısı sanılanın aksine daha düşük. Yine de halkların bu konuda teşvik edilmesi ve aşılanmalarının sağlanması şart. Aşılanma ile ilgili pek çok ülke çeşitli ödül, çekiliş ve para gibi teşvikler sunuyor. Bazı ülkelerde ise akıllı telefon ve tablet verildiği bile oldu. Dolayısıyla aşılanmanın düzenli şekilde ilerlemesi ve toplumsal bağışıklığın artması bu sayede büyük önem kazanıyor. Facebook ve Instagram'dan sonra sıradaki sosyal medya platformu merak ediliyor.

Son Haberler