Facebook'un Taliban'a Karşı Yeni Önlemler Getirdi! Afganistanlı Facebook Kullanıcıları Güvende Olacak!

Facebook'un Taliban'a Karşı Yeni Önlemler Getirdi! Afganistanlı Facebook Kullanıcıları Güvende Olacak!
Facebook, Afganistan'da yaşanan olaylara karşı en hassas tutumu sergileyen sosyal medya şirketi diyebiliriz. Afganistan'da yaşayan kişilerin korunması ve...

Facebook, Afganistan'da yaşanan olaylara karşı en hassas tutumu sergileyen sosyal medya şirketi diyebiliriz. Afganistan'da yaşayan kişilerin korunması ve bir şekilde fişlenmelerinin önüne geçilmesi isteniyor. Ayrıca terör örgütü olarak tanımlanan Taliban'ın da Facebook uygulamalarında faaliyet göstermesi yasak. Özellikle de zafer kutlamaları ve çok daha fazlası tespit edilerek hesapları kapatılıyor. Şu ana kadar pek çok Taliban üyesinin hesabı kapatıldı. Bununla beraber Afganistan'daki kullanıcılar için yeni güvenlik önlemleri getirildi.

Afganistan'da Arkadaş Listesi Gizleniyor!

Facebook'a Afganistan'dan bağlanan kullanıcılar, arkadaş listeleri kendi izinlerinin dışında otomatik olarak gizlenecek. Bunun söz konusu kişinin tespit edilmemesi ve bir şekilde başının belaya girmemesi için yapıldığı düşünülmekte. Güvenliğinin sağlanması için kullanıcıların yerine hareket eden Facebook, oldukça hassas bir yaklaşım sergiliyor. Afganistan'da bulunan ve Taliban'dan rahatsızlığını dile getirecek kişiler bir şekilde tespit edilebilir. Bu kişilerin tespit edilmesi ve yakalanmasının önüne geçileceği anlaşılıyor. Facebook, imkanları doğrultusunda kullanıcı verilerinin farklı kişilere geçmesini önlemek için yeni bir özellik daha getirdi. Yalnızca Afganistanlı kullanıcılar için geçerli olan bu özellik ise hesap kilitleme ile ilgili.

Tek Tuşla Hesap Kilitlemek Mümkün!

Afganistan'dan Facebook'a bağlananlar tek tuşla Facebook hesaplarını kilitleyebiliyor. Platformda oldukça fazla Afganistan üzerinden bağlanan kişi bulunmakta. Aralarında Taliban sempatizanları ve üyeleri de bulunduğu için muhalif kişilerin başına kötü şeyler gelebilir. Bu yüzden tek tuşa basarak hesaplarını kilitleme imkanına sahip olacaklar. Böylelikle kendileriyle ilgili verileri göremeyecekler.

Taliban'a Destek Çıkanlar Barınamayacak!

Facebook, Taliban üyesi olmanın dışında terör örgütüne destek verenlerin de hesabının kapatılacağı açıklandı. Bir şekilde sempatizanı ve destekçisi olduğu anlaşılan herkesin hesabı kapatılıyor. Bu zamana kadar binlerce hesabın kapatıldığı öğrenildi. Facebook, bu konuda oldukça sıkı ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Son zamanlarda hem kanunları hem de insan haklarını baz alarak yaptığı hamlelerle dikkat çeken şirket, dünyada pek çok ülkenin ve küresel kuruluşların Taliban'ı terör örgütü olarak gördüğünü açıklamıştı. Kuralların dışına çıkmadan yaptığı kritik hamlelerle dikkatleri üzerine çekiyor. Facebook'un bu tutumu pek çok kişi tarafından takdir edilmekte.

Afganistanlı Arkadaşı Olanlara Uyarı

Eğer Afganistan'da arkadaşını var ve Facebook kullanıyorsa, kendi arkadaş listenizi gizliye alabilirsiniz. Böylelikle gizliye alarak onun güvenliğini sağlamış olacaksınız. Facebook, bu yönde bir açıklama yaparak Afganistanlı dostları olanlar için ufak bir uyarıda bulundu. En ufak güvenlik önleminin bile onlar için önemli olduğu biliniyor. Bu nedenle şirketin çalışmaları hız kesmiyor.

Son Haberler